Modernizace mělnické elektrárny dostala zelenou

Rekonstrukce má přinést snížení spotřeby paliva i emisí. Spotřeba hnědého uhlí v mělnické elektrárně má klesnout ze současných 3,8 milionu tun na jednu polovinu. Foto: wikipedia.org

Ministerstvo životního prostředí schválilo bez zásadních připomínek projekt modernizace Elektrárny Mělnník. Zdroj, který provozuje společnost ČEZ, tak zůstane i nadále hlavním dodavatelem tepla pro Prahu.

Ze stávajících uhelných bloků zůstane beze změny pouze nejstarší část Mělník I, naopak další etapy označované římskými číslicemi II a III skončí nejpozději do roku 2024. Čím je ČEZ plánuje nahradit? Jako první má přijít na řadu výstavba plynové kotelny o tepelném výkonu 142 megawattů. Ta bude plnit roli záložního a sezonního zdroje tepla pro hlavní město. V roce 2022 chce spustit do provozu fluidní kotel na hnědé uhlí o tepelném výkonu 307 megawattů, uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník
Turisty zajímala i mělnická uhelná elektrárna

Rekonstrukce má přinést snížení spotřeby paliva i emisí. Spotřeba hnědého uhlí v mělnické elektrárně má klesnout ze současných 3,8 milionu tun na jednu polovinu. Emise oxidu uhličitého klesnou o 53 procent, v případě prachových částic a oxidu siřičitého má být pokles dokonce 85procentní. Výrazně klesne i odběr vody z Labe.

Zatímco nový uhelný a plynový kotel prošly schvalovacím procesem celkem hladce, větší boj se povede o zařízení na spalování odpadů. ČEZ chce spalovnu v areálu mělnické elektrárny uvést do provozu v roce 2024. Záměr, který prochází odděleným řízením, je terčem ostré kritiky ze strany ekologických organizací. Podle nedávného vyjádření ministra Richarda Brabce by úředníci mohli o osudu spalovny rozhodnout v červenci.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
Elektrárna Dětmarovice je v provozu 40 let
Bývalá šachta „vyrábí“ elektřinu z vody