Mohl za blackout novinář? Experti kroutí hlavou

Venezuelský diktátor Nicolás Maduro. Foto: wikipedia.org Eneas de Troya

Vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura nechala zatknout místního novináře Luise Carlose Díaze, protože ho viní ze sabotáže a z podílu na současném masovém výpadku elektřiny v zemi. Podle odborníků je to nesmysl.

Pondělní zatčení novináře, který má i španělské občanství, potvrdila španělská média. Madurova vláda označuje výpadek elektřiny za sabotáž řízenou z USA, podle expertů je ale na vině hospodářská politika socialistické vlády, která dlouhodobě zanedbává údržbu energetické sítě.

Čtěte také:
Blackout zabíjel ve Venezuele
Berlínský blackout vyděsil Němce

Výpadek elektřiny postihl celou Venezuelu ve čtvrtek a v řadě regionů se ho dosud nepodařilo obnovit. V zemi jsou uzavřeny školy, obchody, vláda vyhlašuje každý den pracovní volno, přerušeny jsou v mnoha oblastech i dodávky vody. Parlament ovládaný opozicí proto vyhlásil v zemi stav nouze.

Čtyřiatřicetiletý novinář Díaz ve svém rozhlasovém programu pravidelně informoval o výpadku elektřiny a snažil se lidem zprostředkovat rady pro tuto bezprecedentní situaci. Výpadky elektřiny ve Venezuele nejsou v posledních letech výjimečné, takto dlouhý a tak rozsáhlý výpadek ale země dosud nezažila.

Díaz v pondělí večer nepřišel do práce a po několika hodinách jeho blízcí zjistili, že ho zatkla tajná policie. Díazovi přátelé odmítli obvinění, že by novinář stál za výpadkem energie. Maduro tvrdí, že šlo o „kybernetický útok“ zorganizovaný opozicí a USA s cílem svrhnout vládu.

Nemohl hacknout žádnou elektrickou síť, protože prostě není na nic připojena,“ uvedla Naky Sotová, Díazova manželka. Podobně se už o víkendu vyjádřili i někteří experti, které citoval opoziční deník El Nacional. Podle nich je energetická síť v zemi zastaralá a není napojena na internet, takže se nemohla stát terčem hackerů.

V pondělí Maduro na twitteru oznámil, že policie zatkla dva lidi kvůli výpadkům elektřiny. Druhým zatčeným je zřejmě Geovany Zambrano, zaměstnanec energetické společnosti Corpoelec. Zambrano podle španělského deníku El País před měsícem kritizoval stav energetické infrastruktury.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě