Doba čtení:2 m, 0 s
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl, že ministerstvo sestavuje scénáře pro případy odstavení uhelných elektráren.Foto: FB Jozef Síkela

Stát se začal chystat na možnost dřívějšího uzavírání uhelných zdrojů v Česku. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní připravuje legislativní nástroje, které by v případě nutnosti umožnily poskytnout veřejnou podporu pro další výrobu elektřiny. Na dotaz ČTK to uvedl David Hluštík z MPO.

Několik energetických firem v minulých týdnech varovalo před brzkou ztrátou konkurenceschopnosti výroby elektřiny a tepla z uhlí, některé z nich proto zvažují uzavírání uhelných zdrojů už v následujících letech. Z uhlí se v současnosti vyrábí zhruba třetina roční tuzemské produkce elektřiny.

Experti: Rychlé zavírání uhelných zdrojů by zdražilo elektřinu

Vláda v minulosti počítala s tím, že uhelná energetika v Česku skončí nejdříve v roce 2033. „Z hlediska plánování odchodu od uhlí se situace v energetice v posledních letech výrazně proměnila. Zatímco dřívější plány vycházely z předpokladu, že využívání uhlí bude ekonomicky výhodné a sami si vybereme termín odchodu v průběhu 30. let, nyní jsme v situaci, kdy primárně kvůli ceně emisní povolenky a klesajícím velkoobchodním cenám elektřiny přestává být využívání uhlí profitabilní,“ uvedl Hluštík.

Ministerstvo se proto připravuje na situaci, kdy bude muset stát vytvořit podmínky k tomu, aby v případě dřívějšího uzavírání uhelných zdrojů byl zajištěn dostatek elektřiny a bezpečný provoz přenosové sítě. „Proto MPO v rámci transpozice připravuje podmínky, aby v případě, že nastane skutečná nutnost poskytnutí veřejné podpory, ČR měla legislativní nástroje k jejich zavedení,“ podotkl Hluštík.

Odborníci: Spoléhat na dovoz elektřiny je hazard

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) v minulých dnech připustil, že ministerstvo sestavuje scénáře pro případy odstavení uhelných elektráren. Podle něj chce být stát připraven na veškeré možnosti, které mohou nastat. Nejhorší scénář počítá kromě ukončení využívání uhlí také s neplánovanou odstávkou jaderných bloků a kolapsem propojení energetické sítě s Německem. „Musíme určit, jak jsou tyto scénáře pravděpodobné a následně se na ně připravit,“ řekl Síkela.

Na urychlení přechodu české energetiky z uhelných elektráren na nové zdroje apeloval v minulém týdnu místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani. Firma připustila, že provoz uhelných bloků přestane do roku 2027 ekonomicky vycházet. Brzké uzavření uhelných zdrojů zvažuje podle Seznam Zpráv také majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač. Dva uhelné lomy a elektrárny Počerady a Chvaletice by podle nich měl uzavřít už na jaře 2025.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa