V případě dlouhodobého přerušení dodávek plynu do Česka bude stát omezovat jeho spotřebu postupně tak, aby udržel průmysl co nejdéle v provozu. Počítá s tím návrh vyhlášky o stavu nouze v plynárenství, kterou nyní upravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a která má připravit stát na případnou krizi.
„Česká republika musí být připravena na všechny možné scénáře,“ vysvětlil nutnost úprav ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Současné zásoby plynu v tuzemských zásobnících jsou v porovnání s předchozími roky na vysoké úrovni, což podle MPO snižuje obavy z nedostatku plynu. Upravená vyhláška proto už nepočítá s nedostatkem plynu a zaměřuje se spíše na připravenost státu na případ dlouhodobého přerušení dodávek plynu. V krizových situacích by tak stát omezoval spotřebu plynu postupně, aby bylo možné co nejdéle udržet v provozu výrobní podniky. Stav nouze by přitom mohl vyhlašovat provozovatel přepravní soustavy NET4GAS, v případě živelních pohrom v regionech pak příslušný distributor, například GasNet, PPD nebo EG.D.
EU má těžkou hlavu ze závislosti na dovozu LNG
„Dříve byly bezpečnostní mechanismy připravovány zejména na krátkodobější přerušení dodávek v důsledku živelních pohrom, jako jsou záplavy či vichřice. Toto jsme již v rámci úprav legislativy v předchozích dvou letech změnili tak, aby byly funkční i při případném delším přerušení dodávek plynu. Nyní tento trend posilujeme,“ řekl vrchní ředitel energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.
Vyhláška také bude blíže specifikovat podmínky použití tzv. bezpečnostního standardu dodávek plynu pro chráněné zákazníky. Mezi ně patří domácnosti, základní složky integrovaného záchranného systému, výrobci potravin či zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb. Bezpečnostní standard má zajistit, že v případě krize nebo mimořádných situací bude možné těmto chráněným zákazníkům plyn dodávat. Zároveň definuje, jaké situace se považují za krizové. Jde například o výpadek hlavní plynovodní infrastruktury na 30 a více dní, neobvykle vysokou poptávku po plynu nebo extrémní teploty, které se statisticky vyskytují jednou za 20 let.
Česku hrozí výrazně vyšší závislost na dovozu plynu
Součástí systému budou také odběrové stupně, které omezují nebo přerušují spotřebu plynu v situacích, kdy hrozí jeho nedostatek. Novela zavede stupeň pro domácností, zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb s předpokládaným odběrem nad 630 MWh ročně, pro něž zůstanou v případě regulace spotřeby dodávky plynu zachovány déle než při současném systému.
Podle MPO vychází změny z poučení z plynové krize předchozích let způsobené ruskými hrozbami na ukončení dodávek plynu.