Mrtvé dřevo, které se rozkládá, ročně uvolní stejné množství CO2 jako veškerá fosilní paliva. Vyplývá to z výzkumu, na kterém 50 výzkumných skupin z celého světa. Za Česko se účastnil Mikrobiologický ústav Akademie věd. Studii o výzkumu zveřejnil prestižní časopis Nature.
Zatímco živé stromy pohlcují značné množství oxidu uhličitého z atmosféry a ukládají ho do půdy, ty mrtvé CO2 naopak do atmosféry vypouštějí. Rozklad dřeva a recyklace v něm obsažených živin přitom v lesích patří k nejdůležitějším procesům, napsal server Aktuálně.cz.
Čtěte také:
Británie zahájila plán na zvýšení nízkouhlíkové vodíkové kapacity
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti
Vědci v 55 lokalitách na šesti kontinentech rozložili dřevo více než 140 druhů stromů. Cílem bylo posoudit vliv klimatu na rychlost rozkladu. Výsledky výzkumu ukázaly, že rychlost rozkladu a podíl hmyzu závisí na klimatu a s rostoucí teplotou se zvyšují.
Podle odborníka na ekologii mikroorganismů Petra Baldriana z Mikrobiologického ústavu Akademie věd, experimentální data umožnila modelovat roli, kterou hraje mrtvé dřevo v globálním koloběhu uhlíku. „Odhadujeme, že z mrtvého dřeva se ročně celosvětově uvolní přibližně 10,9 gigatun uhlíku. Část uhlíku se přitom absorbuje do půdy, další část se uvolňuje do atmosféry. Množství uhlíku uvolněného z mrtvého dřeva zhruba odpovídá celosvětovým emisím z fosilních paliv,“ uvedl Baldrian.