Doba čtení:2 m, 17 s
Na rozdíl od části laiků mají odborníci jasno a konstatují, že v českých podmínkách konvenční zdroje stávajícími obnovitelnými zdroji nahradit nelze. Foto: pixabay.com

Češi se neshodnou na tom, zda je možné nahradit výrobu elektřiny z klasických zdrojů, jako jsou tepelné elektrárny spalující uhlí nebo plyn, jaderné elektrárny či velké přehradní vodní elektrárny, výrobou elektrické energie z větrné energie, slunečního záření nebo ze spalování biomasy. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Mínění o nahraditelnosti klasických zdrojů v šetření vyjádřila zhruba polovina (47 procent) oslovených, z toho 14 procent je o tom přesvědčeno rozhodně a 33 procent si to myslí spíše. Naopak více než dvě pětiny (42 procent) občanů ve výzkumu vyjádřily opačný názor, že klasické zdroje nahradit nelze. Z toho 28 procent si to myslí spíše a 14 procent rozhodně. Zbylých 11 procent respondentů je nerozhodných.

Čtěte také:
OZE jsou zástěrkou a argumentem pro plyn
Němci směřují k energetické závislosti

Odborníci mají naopak jasno a konstatují, že v českých podmínkách konvenční zdroje stávajícími obnovitelnými zdroji nahradit nelze. „Obecně je problém v tom, že my ani náhodou nevíme, čím ta fosilní paliva, jako je uhlí, nahradíme tak, aby to bylo zaplatitelné. Neumíme to. Tečka,“ řekla nedávno například předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.  Domnívá se, že nezbývá nic jiného, než nahradit uhlí plynem, ale poukázala na politiku Ruska, které nezvýšilo dodávky plynu do Evropy. „Stav mysli současných vládců Ruska takový je. Navíc, zájem hlavně o plyn, ale i o ropu mají země na východě tak velký, že to Rusku umožňuje si s Evropou takto pohrávat,“ uvedla.

Skeptičtěji se k možnosti nahrazení klasických zdrojů výroby elektřiny výrobou z obnovitelných zdrojů staví Moravané či obyvatelé Královéhradeckého a lidé, kteří se politicky řadí jednoznačně na levici nebo do pravého středu. Pochybnosti mají také ti, kteří si myslí, že by se měl do budoucna zvyšovat podíl vyrobené elektřiny z jaderných zdrojů, a stoupenci výstavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Optimističtějšími jsou naopak obecně obyvatelé Čech, zejména Středočeského a Plzeňského kraje, ukázal výzkum. Možnost nahradit klasické zdroje obnovitelnými podpořili také respondenti, kteří se politicky hlásí na pravici a ti, kdo by si přáli snížení podílu jaderných zdrojů na výrobě elektřiny a jsou rozhodně proti výstavbě nového bloku v Dukovanech.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných se kloní k názoru, že spotřeba elektřiny v Česku bude do budoucna růst – z toho 30 procent respondentů si to myslí rozhodně a 43 procent spíše. Dalších 15 procent oslovených se domnívá, že spotřeba elektrické energie zůstane v budoucnosti na současné úrovni. Šest procent respondentů v šetření uvedlo, že spotřeba elektrické energie se bude do budoucna snižovat. Průzkum mezi 904 dotazovanými se uskutečnil na přelomu června a července letošního roku.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa