Mostecké muzeum vystaví fotografie Petra Havlíka

Provoz dolu Centrum skončil v roce 2016 jako v posledním hnědouhelném dole v Česku. Foto: iUHLI

Provoz dolu Centrum skončil v roce 2016 jako v posledním hnědouhelném dole u nás. Foto: iUHLI

Oblastní muzeum a galerie v Mostě pořádá od 24. května do 14. července 2019 výstavu „Hlubinný důl – fotografie Petra Havlíka“, v podzemních výstavních prostorách kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

Autor představí výběr necelé stovky černobílých fotografií, jejichž tématem je poslední hnědouhelný důl Centrum v Dolním Jiřetíně. Snímky vznikaly od roku 2006, až do uzavření dolu v roce 2016. Vystavená kolekce má čtyři okruhy námětů: portréty horníků, uhelnou sloj, horníky při práci a prostory v hlubině. Součástí instalace bude také krátký film o dole Centrum, uvedl server Homerlive.cz.

Čtěte také:
Velikonoční požár na Centrumce vyvolal paniku
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Výstava má bohatý doprovodný program pro školy a veřejnost. Osmého a čtrnáctého června se uskuteční od 16:00 komentovaná prohlídka s autorem. Na patnáctého června je pro zájemce připraven workshop kyanotypie, kdy si zájemci mohou vyzkoušet tvorbu vlastních fotogramů a fotografií v barvě pařížské modři. Na doprovodné akce je nutné se objednat, více informací je na webu Oblastního muzea a galerie v Mostě.

Litvínovský rodák a patriot Petr Havlík fotografuje téměř čtyřicet let a náměty pro své fotografie hledá výhradně na Mostecku. Pro svou tvorbu používá analogové i digitální zobrazovací postupy. Pocit jisté uniformity digitálních tisků jej přivedl ke starým technikám – zejména ke kyanotypii (modré fotografie) a Van Dyke (hnědé fotografie). Posledně zmíněnou techniku mohli vidět návštěvníci Havlíkovy poslední výstavy v Městské knihovně v Litvínově.

Mohlo by vás zajímat: