Mýty a fakta o uhlí: Útěk kvůli těžbě?

Město Most: Foto: Oldřich Hájek
Server iUHLI.cz přináší novou pravidelnou rubriku, která se bude týkat mýtů a fakt okolo těžby uhlí. V médiích se totiž často a bez dalšího vysvětlení o uhlí objevují informace, které jsou zjednodušené, zkreslené, zavádějící nebo dokonce chybné. V úvodním článku přiblížíme jeden výrazný problém regionu Mostecka, kterým je vylidňování. Ekologičtí aktivisté a další odpůrci těžby tvrdí, že pokračování těžby povede k odlivu původních obyvatel z regionu. Jak je to doopravdy?
Okres Most je jednou ze sociálně nejcitlivějších oblastí Česka a velmi výrazně se ho dotýká i problém vylidňování. Zatímco v roce 1991 žilo v regionu přes 120 tisíc obyvatel, dnes pouze necelých 114 tisíc. Jen za posledních pět let přitom Mostecko přišlo o téměř 3500 lidí.
Je proto nesprávné vidět právě za pokračováním těžby hrozbu dalšího odlivu obyvatelstva, když toto průmyslové odvětví má naopak potenciál tento jev zastavit či obrátit. Příčinou vylidňování bývá vysoká nezaměstnanost a právě v tomto žebříčku se okres Most dlouhodobě pohybuje na špici. To potvrzují nejnovější čísla Úřadu práce. V okresu Most činila míra nezaměstnanosti v červenci 11,93 procenta a bez práce tak bylo 9219 lidí. Lépe na tom nejsou ani okolní okresy.
Čtěte také: Úřad práce chystá krizový plán kvůli lomu ČSA
„Trápí nás nezaměstnanost, která se v případě neprolomení těžebních limitů ještě zvýší, máme problémy s nepřizpůsobivými občany, potřebujeme řešit dopravní infrastrukturu a vzdělávání. A tady je potřeba zásadní pomoci státu, od něhož očekáváme vytvoření systémových, legislativních a finančních podmínek pro řešení uvedených problémů,“ řekl serveru iUHLI.cz primátor Mostu Jan Paparega.
Protože pokračování těžby počítá až s 12 tisíci pracovních příležitostí, lze předpokládat, že by vedlo ke snížení nezaměstnanosti, a přinejmenším i ke snížení odlivu obyvatel. Ze statistik dále vyplývá, že Mostecko výrazně zestárlo. Zatímco v roce 2002 připadlo na 100 dětí 70 seniorů, v roce 2015 už na stejné množství dětí připadá 110 seniorů. Jednou z cest, jak zmírnit tento trend, který jinak pochopitelně charakterizuje vývoj v celé ČR, je otevřít dveře kvalifikované pracovní síle a dát perspektivu mladým lidem.
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) navrhuje odložit rozhodnutí o lomu ČSA o pět let na rok 2020. Úřad práce se ale na možnost ukončení těžby na lomu ČSA již připravuje. Podle tohoto scénáře by v roce 2023 bylo v evidenci nezaměstnaných o 5300 lidí více než letos. „Máme svou analýzu situace a své statistiky. Víme, co můžeme čekat. Díváme se na celou věc stejnou optikou jako hornické odbory. Nepočítáme úbytek pracovních míst jen na stovky, o které trh práce přijde přímo v lomu. Počítáme se sedmi tisíci novými nezaměstnanými,“ uvedl ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem Radim Gabriel s tím, že nejhorší situace by s největší pravděpodobností byla na Mostecku.
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) připomněl, že byly doby, kdy všechny okresy Ústeckého kraje kromě Litoměřic figurovaly v první desítce okresů s nejvyšší nezaměstnaností v celé ČR. „Lidé na dolech pracují po generace, pracují tam celé rodiny. To je zásadní problém a to jsou ty v uvozovkách souboje mezi odpůrci a zastánci další těžby. To se netýká jen lidí, kteří přijdou o práci přímo na lomu. To jsou dceřiné společnosti, služby, je to navázáno a jsou to pak tisíce lidí,“ dodal hejtman.
Mohlo by vás zajímat:
Buřt: Od těžařů dostáváme slušnou částku
Prolomit limity za pět let znamená problém
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko
Související články