Na 700 horníků demonstrovalo v Praze

Doba čtení:1 m, 58 s

Demonstrace horníků v Praze. Foto: Petr Kolev

Na 700 horníků dnes protestovalo před budovou ministerstva průmyslu a obchodu v Praze. Požadují plné prolomení těžebních limitů hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Ministr průmyslu Jan Mládek, který je v zahraničí, krátce před začátkem demonstrace v prohlášení oznámil, že podpoří jen částečné prolomení limitů na lomu ČSA. Místo něj před horníky vystoupil jeho mluvčí František Kotrba.

Horníci demonstrovali proto, že nejvýznamnějšímu českému ložisku uhlí, lomu ČSA, hrozí administrativní uzavření. Horníci a jejich rodiny by přišli o obživu a Česko o bezpečný a spolehlivý zdroj energie. „Drtivá většina zaměstnanců hornických společností i dodavatelských firem žije v oblastech postižených vysokou mírou nezaměstnanosti. Proto odmítáme nečinně přihlížet nesmyslným krokům ministerstva průmyslu, které nezaměstnanost jen prohloubí“  uvedl předseda Sdružení odborových organizací Jaromír Franta.

Horníci z Mostecka se obávají o budoucnost svého regionu, který by se vinou špatných politických rozhodnutí mohl stát periférií České republiky. Jsou připraveni tlak na politiky dále zvyšovat, protože již nemají co ztratit. „Jsme hrdí na to, že máme velkou podporu zástupců kraje, poslanců parlamentu, odběratelů a prodejců uhlí. Další nám ji ještě stále vyjadřují,“  dodal Franta.

Demonstrace se zúčastnili především zaměstnanci Severní energetické, které se těžba na lomu ČSA týká. Přijeli ale také i horníci z Ostravska. Nesli transparenty s nápisy „Už žádný propuštěný horník kvůli limitům“, „Mládek, vrah horníků“, „Uhlí hřeje milion domácností“, „Zelená pověra domov nezahřeje“ nebo „Horníci za levné teplo“. Někteří měli placky s Mládkovou karikaturou v beranici a nápisem Vrah horníků nebo Volím teplo.

Před horníky vystoupil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Zdůraznil, že jediná čtvrtá varianta řešení limitů je varianta, která je hodná silné vlády, rozumného politika a lidí, kteří myslí na budoucnost více než na svůj politický profit. Středula serveru iUHLI.cz řekl, že bude 2. února na jednání tripartity čtvrtou variantu dál prosazovat.

Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel zopakoval, že Mládkem prosazovaná varianta je nejhorší možná. Horníkům totiž nepomůže. Proti jsou i obyvatelé Horního Jiřetína ale i Litvínova, proti jsou i ekologové. Naznačil, že budou následovat další demonstrace, kdy a kde ale nechtěl předjímat.

Demonstranti pro ministra Mládka přinesli také stovky šál pro zahřátí. „Až zastaví těžbu uhlí, budou se jim hodit,….“ podotkl Franta.

Horníce demonstrují před ministerstvem průmyslu. Foto: Petr Kolev