Na ostrově Cape Breton ožívá těžba uhlí

Mine_charbon_Glace_Bay_1930_compressed

V dobách největší slávy se na ostrově Cape Breton těžila téměř polovina kanadského uhlí. Foto: wikipedia.org

Základem ekonomiky ostrova Cape Breton v Novém Skotsku na východě Kanady bylo po mnoho generací uhlí. Minulý týden se po šestnáctileté pauze vrátilo a s ním i naděje na nová pracovní místa. Americká těžařská skupina Cline znovu přinesla život do místního dolu Donkin.

Čtyřkilometrová štola sahající až pod Atlantický oceán dnes zaměstnává 64 horníků. „Místní mají dobývání uhlí v krvi. Mysleli jsme, že už je po všem. Když zmizeli horníci i ocelárny, nebyla tu žádná práce. Lidé proto odcházeli. Dnes doufáme, že zůstanou. O práci v dole se ucházejí stovky lidí, mezi nimi i mladí,“ říká s nadějí v hlase George MacDonald, radní z Glace Bay, kde sídlí muzeum zdejšího hornictví. Věří, že v dohledné budoucnosti by mohly přímo v Donkinu pracovat tři stovky lidí a další nová místa vzniknou v přidružených odvětvích.

Čtěte také:
V Kanadě se znovu otevřel uhelný důl
Z kanadské uhelné elektrárny bude solární

Historie dolování černého nerostu na Cape Breton je více než 300 let dlouhá. V roce 2001 se však zdálo, že se navždy uzavře. V té době totiž ukončil provoz poslední funkční důl a bez práce se ocitlo 500 lidí. Poptávka po uhlí však přetrvala. „Skutečnost je taková, že svět uhlí potřebuje. Všichni  jsme si vědomi rizik hornictví i environmentálních důsledků spjatých s fosilními palivy a přikládáme jim patřičnou důležitost. Dokud ale bude poptávka po uhlí existovat, společnost Cline je odhodlána v těžbě pokračovat,“ vyjádřil své přesvědčení Geoff MacLEllan, zástupce Glace Bay v provinční vládě, v rozhovoru pro Canadian Press.

Ne všichni vnímají návrat hornictví na ostrov pozitivně. „Prodej našeho uhlí nedává v době celosvětové snahy udržet klimatické změny na uzdě smysl. Představuje pro Nové Skotsko obrovský krok zpět. Cape Breton sice potřebuje nová pracovní místa, zelená ekonomika by mu jich však přinesla více než uhlí,“ domnívá se Stephen Thomas, koordinátor energetické kampaně Ekologického akčního centra z nedalekého Halifaxu. Navíc se domnívá, že o uhlí nebude přímo v Novém Skotsku zájem, protože obsahuje příliš mnoho síry.

Provinční výrobce elektřiny Nova Scotia Power sice od roku 2005 snížil podíl uhlí téměř o třetinu, ve spalování místního uhlí nicméně vidí smysl. Přímo na Cape Breton provozuje dvě ze svých tří uhelných elektráren a ty nadále potřebuje minimálně pro vykrývání výkyvů v produkce elektřiny z větrných farem. Ve svém oficiálním vyjádření Nova Scotia Power uvádí, že nákup místního paliva je výhodný pro obě strany. Nové Skotsko si na federální vládě vymohlo výjimku, díky které může vyrábět elektřinu z uhlí až do roku 2042, tedy o 12 let déle než ostatní kanadské provincie.

Mohlo by vás zajímat:
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu