Doba čtení:2 m, 0 s
Solární elektrárna. Ilustrační foto: commons.wikimedia.org

Na podporu obnovitelných zdrojů (OZE) – solárních, větrných nebo bioplynových elektráren – budou muset letos Češi dát přibližně 43 miliard korun. Stát z toho zaplatí mezi 14 a 18 miliardami a o zbytek se podělí spotřebitelé. S odkazem na prognózu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) to napsala Mladá fronta DNES.

Více než 40 miliard platí Češi každoročně na obnovitelné zdroje kvůli nezvládnutému solárnímu boomu z let 2009 a 2010, který způsobil příslib příliš štědrých dotací. Česko od té doby hledá cesty, jak přehnanou slíbenou podporu omezit. Část úředníků tvrdí, že zatím nepomohly ani dodatečně uvalené daně, odvody a poplatky pro solární investory. „Evropská komise stále Česku vyčítá nadsazenou solární dotaci a žádá nápravu,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Stát ale nemá jasno v tom, jak požadavek Bruselu splnit.

Pokusem o lepší kontrolu nad solární dotací je nový energetický zákon, který nyní projednávají poslanci. Šance, že začne platit podle původních plánů už letos v létě, se ale vzdaluje. Po prvním čtení se proti němu nahromadilo přes 100 pozměňovacích návrhů. „Reálnější je, že zákon začne platit tak od ledna roku 2016,“ míní šéf rozpočtového výboru Václav Votava.
V souvislosti s návrhem pokračuje debata o tom, zda má stát začít zpětně kontrolovat vyplacené dotace. „Stát bude kontrolovat, zda investoři nedostávají nadměrnou kompenzaci. Pokud se to prokáže, měli by ji vracet,“ uvádí Vitásková. Další retroaktivní změnu nicméně odmítají jak podnikatelé, tak banky, které jejich projekty financovaly.

Řada majitelů elektráren se už jistí pro případ, že stát přece jen zkusí zpětně seškrtat jejich zisky. „Solární parky se hromadně prodávají do rukou zahraničních subjektů. Je to signál, že se část investorů preventivně chystá na arbitráže o dotace, pokud by na ně stát sáhl,“ upozornila Vitásková.

V energetickém zákoně zřejmě zůstane pokus o přerozdělení zátěže z dotace mezi spotřebiteli a státem. Změnit se má způsob výpočtu spotřebitelského poplatku pro „zelené“ elektrárny. Dosud platí firmy i domácnosti v závislosti na tom, kolik elektřiny odeberou. Do budoucna se má příspěvek odvíjet od kapacity jističe.

Česko dosud dotovalo obnovitelné zdroje zhruba 14 miliardami ročně, na letošní rok si však na tento účel rezervuje už 18 miliard korun. Rezerva je však zbytečná. Zákon se totiž nejspíš nepodaří schválit tak, aby mohl do situace promluvit. „Nejsou dostatečně analyzovány dopady změn na státní rozpočet ani na domácnosti,“ upozornila šéfka ERÚ. A poslanci cítí stejné riziko, jak potvrdil Votava.