Doba čtení:1 m, 52 s
Profit Plzeňské teplárenské, jehož většinu vlastní město Plzeň a 35 procent skupina EPH, výrazně sráží razantní nárůst cen emisních povolenek na vypouštění CO2. Foto: wikipedia.org Michal Ritter

Plzeňská teplárenská, největší dodavatel tepla na západě Čech, vzhledem k vývoji počasí ukončila v pondělí podle vyhlášky topnou sezonu. Skončilo tak druhé nejchladnější topné období posledního desetiletí, řekla ČTK mluvčí Petra Siegerová.

V topné sezoně 2020/2021 vzrostla meziročně spotřeba tepla zhruba o 6,6 procenta, což představuje pro standardní domácnost v panelovém domě se spotřebou 25 gigajoule nárůst nákladů na teplo v desítkách korun měsíčně.

Čtěte také:
Plzeňská teplárenská dá 300 milionů do ekologizace
Klimatické šílenství emise nesníží

Vloni v září se sice topilo jen poslední týden, protože topná sezona začala v Plzni až 25. září, ale celkově bylo topné období výrazně chladnější. Mimo září byly meziročně všechny měsíce s nižší průměrnou teplotou. Nejnižší byla únorová, o 4,7 stupně pod loňským měsíčním průměrem, a dubnová, o 3,8 stupně Celsia proti loňsku,“ uvedla Siegerová.

Kvůli koronavirové pandemii a protiepidemickým opatřením, která trvala téměř celé topné období, mírně vzrostla spotřeba domácností, kterou ale vykompenzovaly omezené odběry škol, institucí a sektoru služeb, od obchodních a administrativních center až po kulturní a sportovní zařízení. „I přes mimořádnou situaci vyvolanou pandemií nedošlo k žádnému přerušení dodávek tepla,“ řekla mluvčí.

V letních měsících, od 1. června do konce srpna, je teplárna připravena podle vývoje počasí operativně zahajovat temperování objektů, které dají souhlas s letním vytápěním.

Podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu z roku 2007 trvá otopné období od začátku září do 31. května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nečeká se ochlazení.

Plzeňská teplárenská vykázala loni hrubý zisk přes 328 milionů korun, o pětinu menší než o rok dřív, ale trojnásobný oproti plánu. Profit podniku, jehož většinu vlastní město Plzeň a 35 procent skupina EPH, výrazně sráží razantní nárůst cen emisních povolenek na vypouštění CO2. Firma, která loni utržila 3,17 miliardy Kč, meziročně mírně více, inkasovala 1,22 miliardy korun za teplo a 1,54 miliardy za elektřinu. Z loňského zisku podnik vyplatí dividendu 198 milionů Kč, z toho půjde městu téměř 130 milionů.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa