Na program vlády se v tomto týdnu opět vrací pětisetstránkový materiál s názvem „Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu“ se chystal více než dva roky. Fialova vláda ho už projednávala v červenci a jednání přerušila kvůli tomu, že z textu vyplývaly až moc radikální zásahy do běžného života. Teď se vrací v upravené verzi, napsal server Seznam Zprávy.
Další dva související materiály, Státní energetická koncepce (SEK) a Politika ochrany klimatu (POK), spadnou nakonec kvůli volbám úplně pod stůl. „Pro tuto fázi se ruší úkoly na jejich zpracování,“ potvrdil pro SZ Byznys vládní zdroj obeznámený s podobou posledních politických dohod.
Nová verze Národního energeticko-klimatického plánu, od kterého se má odvíjet zdejší zelená politika a útlum emisí, se od té původní příliš nezměnila. Z klíčových věcí vypadly pouze zmínky o zdražení benzinu.
Plán ve staré i nové verzi počítá s tím, že jádro bude pro Česko hlavní spásou, ale až po roce 2040. V nejbližších letech se bude energetika měnit pod tlakem emisních povolenek. Uhelné elektrárny by měly kvůli poplatkům za emise samy končit a uvolňovat prostor čistším zdrojům. V Česku má většina zavřít do roku 2030. V té době ale nové zdroje ještě nebudou k dispozici, takže deficit výroby elektřiny má zajišťovat její dovoz ze zahraničí.
Z OZE se má do roku 2030 vyrábět až 30 procent elektřiny, tedy dvakrát víc než dnes. Je ale nejisté, zda se legislativní proces do voleb dá ještě stihnout a zda bude dost investorů, když vidí náhlé úpravy pravidel pro starší solární dotace.
Největší změna v nové verzi klimatického plánu se týká vypuštěných pasáží o možném zdražení benzinu, kterého se v létě politici nejvíc lekli. Původně se čekalo, že jde už o hotovou věc. Členské státy EU i Evropský parlament se loni závazně shodly na tom, že povolenky se budou od roku 2027 vztahovat na veškerou spotřebu fosilních paliv. Na to během svého předsednictví EU kývla i Fialova vláda, letos při přebírání směrnice ale emisní přirážku do zákona nedala s odůvodněním, že je ještě dva roky čas. Proto zmínky o rozšíření povolenek vypadly z nové verze klimatického plánu. Druhou hlavní změnou jsou menší ambice ohledně celkového snižování emisí v nejbližších letech. Zatímco původní letní verze podle odborných modelů, co všechno Česko zvládne, slibovala do roku 2030 konkrétní číslo, teď už obsahuje jen vágní formulaci.
Součástí klimatického plánu zůstaly také pasáže, které ukazují, kolik má transformace stát a jaký to může mít přínos. Nový odhad investic činí astronomických 2,8 bilionu korun.