Doba čtení:1 m, 21 s
Elektrárna Boxberg. Foto: commons.wikimedia.org
Elektrárna Boxberg. Foto: commons.wikimedia.org

Švédská státní energetická společnost Vattenfall dnes vyzvala potenciální zájemce k předložení nabídek na koupi jejích hnědouhelných elektráren a dolů v Německu, uvedly Finanční noviny. Zájem o tato aktiva již dříve potvrdily české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding (EPH).

Podle médií by dalšími zájemci o majetek Vattenfallu mohly být investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák dnes agentuře Reuters řekl, že o podání nabídky bude jeho společnost „rozhodně“ uvažovat.

Vattenfall loni v říjnu oznámil záměr prodat východoněmecké lignitové doly a elektrárny, které toto  uhlí spalují. Firma tím odchází z minulých velkých akvizic, které ji dovedly do velkých dluhů a ztrát, a reaguje i na změnu německé energetické politiky. Vattenfall by nyní prodejem německých aktiv mohl získat až 3,5 miliardy eur, v přepočtu asi 95 miliard korun.

Čtěte také: Šéf ČEZ: Vattenfall nás zajímá

Kvůli nejasné budoucnosti uhelných elektráren v Německu firma zahájení tendru odkládala. Červencové rozhodnutí německé vlády zrušit plán dodatečných poplatků z provozování  uhelných elektráren ale Vattenfall povzbudil k uskutečnění transakce. Firma chce nalézt kupce do konce tohoto roku a prodej dokončit příští rok.

Vattenfall chce nalézt kupce do konce roku a prodej dokončit v roce 2016.

Vattenfall chce prodat čtyři  hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu více než 8000 megawattů. Zároveň prodává v odděleném tendru východoněmecké elektrárny s výkonem kolem 3000 megawattů.

Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe and Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde.

Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa