Nadace OKD udělovala ocenění

Zleva: Vodní záchranné služby ČČK Ostrava, pobočný spolek Spolek rodičů a přátel školy při ZŠ a MŠ ve Václavovicích, Myslivecký spolek Václavovice u Frýdku-Místku. Foto: OKD

Nadace OKD předala ceny za nejlepší neziskové projekty roku v kategoriích Projekt roku, Inovativní projekt a Srdcař roku 2021.

Nadace předává ceny již třináctým rokem a chce tím především vyzdvihnout neziskové organizace a poděkovat tím lidem, kteří v nich pracují. Vybírání nominovaných je pro tým nadace obtížné, protože projektů je opravdu hodně a vybrat ty nejlepší z nejlepších je mnohdy hodně těžké,“ řekla Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD. „Pro nominované máme však skvělou zprávu a to, že vítěze nemáme jen jednoho, ale oceňujeme rovnou tři nejlepší v každé z kategorií, letos jsme ocenili jedenáct skvělých projektů,“ dodala.

Čtěte také:
Soud zamítl žalobu OKD na NWR a Bakalu
Seismická aktivita v revíru OKD

Nejlepším Projektem roku se stala organizace Iniciativa Dokořán s projektem „Dokořán lidem 2020.“ Díky realizaci projektu získala další aktivní členy a prohloubila zkušenosti v rámci organizace a produkce kulturních a rozvojových akcí. Akcemi v krásném prostředí Loděnice prošla za sezonu desítka tisíc návštěvníků. Iniciativa zůstává jedním z hlavních partnerů města v rámci jeho rozvojových aktivit a stala se tváří zvyšování atraktivity Karviné, jako města pro život.

Srdcařem se stal pan Jan Holanik z Vodní záchranné služby ČČK Ostrava. Členem této organizace je již 25 let a mimo jiné stojí za akcí XTREME TRIATHLON BRUŠPERK.

Ocenění v kategorii Inovativní projekt získaly hned 4 organizace. Za nejlepším Inovativním projektem s názvem „Uklidíme naše okolí!“ stojí organizace Adesse ecology.  Vizí projektu je zahájení úklidových prací, které budou zaměřeny na odstranění černých skládek a vyčištění přírody od odpadů. Všechny tyto projekty probíhají za podpory dobrovolnické činnosti veřejnosti. Prvotní fáze byla likvidace černé skládky v Karviné – Dolech, která byla vyhodnocena městem Karviná jako nejproblematičtější. Po vyčištění této skládky budou prováděny další úklidové projekty, které zajistí vyčištění okolí. Zakladatel spolku věří, že touto činností pomůže přírodě a poukáže na problémy spojené s odpadem v okolí.

Nadace OKD vznikla v roce 2008, od té doby podpořila 2910 projektů celkovou částkou přesahující 347 milionů korun. Ve svém základním programu (Pro region) se zaměřuje na podporu zdravotních a sociálních projektů, volnočasových aktivit, zlepšování životního prostředí a péči o hornické či regionální tradice. Minigrant Srdcovka je vyhlašován od roku 2012. Je určena pro aktivní zaměstnance naších dárců, kteří ve svém volném čase působí v neziskových organizacích. Nadace nezapomíná ani na těžkou situaci dětí a rodin, jejíž manžel/tatínek zahynul při důlním neštěstí. Neodmyslitelným cílem nadace je zachování historicko–kulturního dědictví v rámci činnosti klubu hornických seniorů a příznivců hornictví.  Zřizovatelem a hlavním dárcem nadace je těžební společnost OKD, a.s. Mezi další dárce a partnery patří například společnosti Green Gas DPB, Prisko a další drobní dárci.