Nadace OKD vybrala pro rodiny obětí 1,7 milionu

Nadace OKD je největší nadací v Moravskoslezském kraji a zároveň jednou z nejvýznamnějších v celé České republice.

Ve sbírce, kterou zřídila Nadace OKD na podporu rodin obětí neštěstí na Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, se zatím sešlo 1,7 milionu korun. Uvedla to ředitelka nadace Karolína Preisingerová.

Pro sirotky po zemřelých hornících je určena také sbírka, kterou organizuje spolek Svatá Barbora. Sbírka potrvá do 15. ledna, na konci roku v ní bylo okolo čtyř milionů korun.

Čtěte také:
Miliony pro rodiny zemřelých horníků
Horníci z ČSM se vrátili do práce

Preisingerová řekla, že dárcům, kteří do sbírky přispívají, je Nadace OKD připravena vystavit potvrzení o poskytnutém daru. Jen je potřeba zaslat jméno, příjmení, adresu trvalého bydliště a číslo bankovního účtu.

Výbuch metanu v podzemí dolu nepřežilo loni 20. prosince 13 lidí, deset dalších utrpělo těžké zranění. Až na jednoho byli všichni zemřelí občany Polska. Devět těl obětí zatím zůstává v dole, záchranářům se na povrch podařilo dosud vynést čtyři mrtvé. Postižená oblast totiž musela být dočasně uzavřena speciálními hrázemi. V ostatních částech dolu už byla těžba obnovena. Neštěstí bude vyšetřovat česko-polský tým policistů a státních zástupců.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr