Nájemníci bytů OKD chtějí odškodnění

Stát by měl podle Sdružení nájemníků bytů prostředky vymáhat po příjemci nedovolené veřejné podpory, tedy po Z. Bakalovi a jeho podnikatelské skupině. Foto: Facebook Pavol Krúpa

Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ navrhlo premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby zahájil jednání o odškodnění pro nájemníky bytů, které dříve patřily černouhelné společnosti OKD. Odškodnění by předběžně mělo být ve výši 50 až 100 tisíc korun na nájemníka.

„V tuto chvíli jsme připraveni dodat 6500 podpisů nájemníků, kteří v roce 2008 prokazatelně projevili zájem o slibovaný odkup bytů. Předběžně navrhujeme odškodnění ve výši 50 až 100 tisíc korun, jeho rozsah a výše by ale měly být předmětem jednání,” uvedl předseda sdružení Roman Macháček s tím, že sdružení nájemníků nechce, aby odškodnění ve výsledku platil stát a daňoví poplatníci. „Stát by měl následně tyto prostředky vymáhat po příjemci nedovolené veřejné podpory, tedy po Z. Bakalovi a jeho podnikatelské skupině,” uvedl.

Čtěte také:
Skončí spor Zeman – Bakala u arbitráže?
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Sdružení podle něj premiéra upozornilo i na možnost vymáhání nedovolené veřejné podpory ve výši až 20 miliard korun. „Stát by měl rovněž usilovat o to, aby získal zpět bytový fond OKD. I tato možnost stále existuje,” doplnil Macháček.

Přes 43 tisíc bývalých hornických bytů koupila od státu v roce 2004 spolu s šestačtyřicetiprocentním podílem v OKD skupina Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy. O dva měsíce později svůj celý podíl v OKD, téměř 96 procent, prodala kyperské investiční společnosti RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Byty pak vlastnila dceřiná společnost RPG Byty.

Podle privatizační smlouvy měli mít nájemníci v případě prodeje bytů předkupní právo a měli je koupit za netržní ceny. Firma ale jednotlivé byty neprodávala, zato v roce 2015 celou společnost koupili noví majitelé. Později ji přejmenovali na Residomo. Za nové majitele vystupuje mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně. V bytech nyní bydlí v Moravskoslezském kraji okolo 90 tisíc lidí.

Kolem privatizace OKD a jejího hospodaření existuje mnoho kontroverzí. Podle předsedy sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci firmy Lukáše Černohorského (Piráti) se stát možná při prodeji menšinového podílu v OKD dopustil nedovolené veřejné podpory. Uvedl, že pokud by se prokázalo, že stát prodal OKD pod cenou, a navíc záměrně poskytl Evropské komisi zavádějící informace, měli by tehdejší majitelé Karbon Investu vrátit neprávem získané peníze zpět státu.

Prodej menšinového podílu státu je i předmětem soudního řízení. Státní zástupce tvrdí, že jeho cena byla nejméně 9,8 miliardy korun, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Soud zatím nepravomocně všechny podezřelé, tedy znalce a bývalé vedoucí pracovníky Fondu národního majetku, obžaloby zprostil. Žalobce se odvolal.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme