Naštvaný hejtman chce nechat zastupitele o hladu

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Foto: kr-ustecky.cz

Hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM) naštvalo, že zastupitelé neschválili dotace na obědy pro děti z rodiny, které si je nemohou dovolit. Na obědy v kraji, kde kvůli nedostatku financí neobědvá až desetina dětí, tak stále přispívá pouze nadace Women for Women manželů Pavla a Ivany Tykačových.

V Ústeckém kraji se v letošním školním roce do projektu Obědy pro děti zapojilo 65 základních škol a 836 dětí, kterým nadace Tykačových proplatila obědy za více než tři miliony korun. Jde o jeden z projektů, jejichž prostřednictvím uhlobaron Tykač pomáhá kraji, kde těží hnědé uhlí.

Čtěte také:
O dotacích na kotle rozhodnou vteřiny
Pardubický kraj chystá další kotlíkové dotace

Dotační program pro hladovějící školáky vytvořilo také ministerstvo práce a sociálních věcí. Připravilo koláč 400 milionů korun, který si mohlo rozporcovat 14 krajů. Stačilo se přihlásit. O dotaci ovšem pět z nich nepožádalo, mezi nimi i Ústecký kraj.

„Podmínky dotačního programu byly velmi okleštěné, počítal spíše s rodinami, které jsou na sociálních dávkách. Nám šlo ale o matky samoživitelky, které nemají dostatek peněz na to, aby mohly svým dětem obědy zaplatit,“ uvedla Děčínský deník mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Osobně bych pro zastupitele zrušil obědy, které dostávají v den jednání na kraji, ať si klidně vyzkoušejí, jaké to je být bez jídla

Kraj se informoval od jednotlivých ředitelů škol a družinářek, kteří potvrdili, že právě matky samoživitelky nebo rodiny s velmi malým příjmem jsou skupinou, která pomoc potřebuje. „Rozhodli jsme se tedy, že uděláme vlastní dotační program. V prvním návrhu krajští radní vyčlenili milion korun, zastupitelé však vznik programu nepodpořili. Radní tak snížili sumu na půl milionu, ani to ale neprošlo,“ líčí Dosedělová.

Peníze by školám šly právě prostřednictvím organizace Women for Women. Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) jde o sumu, která by krajský rozpočet vůbec nezatížila. „Dodnes jsem nerozdýchal, že někteří kolegové pro vznik tohoto titulu nehlasovali. Osobně bych pro zastupitele zrušil obědy, které dostávají v den jednání na kraji, ať si klidně vyzkoušejí, jaké to je být bez jídla,“ nebral si servítky hejtman.

Materiál je podle Dosedělové připravený a radní ho hodlají na některém z nejbližších jednání zastupitelstva znovu předložit. V kraji je 359 mateřských a 275 základních škol. Až 10 procent žáků ve školách neobědvá, rodičům chybí peníze.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Teplárenské sdružení: Jen Bílina nestačí