Doba čtení:2 m, 46 s
Štýs Foto: Vršanská uhelná

Uznávaný odborník na rekultivace po těžbě hnědého uhlí Stanislav Štýs oslavil životní jubileum vydáním knihy „Návraty vypůjčené krajiny“, která mapuje jeho celoživotní dílo v rekultivacích na Mostecku. Kniha váží čtyři kilogramy, má 368 stran, a jsou v ní zobrazeny proměny hornických oblastí v Ústeckém kraji za několik posledních desítek let.

Křest knihy proběhl v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Gratulace a uznání za celoživotní práci pršely při křtu knihy ze všech stran. Návštěvníci ocenili nejen aktuální dílo, které sám autor ani zdaleka nepovažuje za poslední, především však jeho celoživotní zápal, se kterým se snažil vrátit krajině po těžbě hnědého uhlí původní půvabnou tvář i funkčnost.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Práci Stanislava Štýse i rekultivace na Mostecku ve svém projevu při křtu knihy pochválil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček: „Ta místa jsou dnes od přírodního okolí takřka nerozlišitelná. Mnohde je druhová skladba a rozmanitost ještě větší, krajina získala víc, než jí bylo odebráno. Bez emocí se o této činnosti mluvit nedá. Je úžasné, že už v dobách, kdy byli ještě všichni ponořeni do úkolů spjatých s těžbou a průmyslem, tu zároveň byli lidé jako pan Štýs, kteří mysleli daleko za horizont tehdejší doby a už ve svých vizích a plánech místo lomu s obrovskými stroji viděli klidné jezero, místo nekonečných hald hlušiny lesy. Krajině bylo třeba pomoci a prostřednictvím autora této knihy se jí dostalo té největší a nejlepší péče.

Stanislav Štýs svou práci a přeměnu krajiny prezentoval už v mnoha dílech. V říjnu roku 2013 se na půdě Evropského parlamentu konala jeho výstava pod názvem Proměny těžební krajiny Ústeckého kraje – rekultivace a revitalizace oblastí postižených povrchovou těžbou. Za jeho nesporné zásluhy o rozvoj státu a územního samosprávného celku podala Rada Ústeckého kraje návrh prezidentu republiky Miloši Zemanovi na udělení státního vyznamenání, které mu bylo následně uděleno. Své dílo představil i unikátní výstavou na Pražském hradě s názvem Země znovuzrozená. Stanislav Štýs je rovněž prvním laureátem Ceny hejtmana Ústeckého kraje.

Čtěte také:
U Mostu vyroste nový les
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou

Celoživotní práce Stanislava Štýse je pro mne velkou inspirací. Nesmírně si vážím jeho úsilí, které desítky let rekultivacím věnuje, a díky kterému se právě rekultivace na Mostecku staly jedničkou evropské rekultivační školy. Oceňuji nejen jeho zásluhy o podobu rekultivací u nás, ale také to, že je dokáže ve svých knihách a prostřednictvím svých fotografií poutavě představit veřejnosti. Je velmi důležité, aby si lidé uvědomili, jak se krajina rekultivací mění a viděli ji očima Stanislava Štýse. Plodnou, krásnou, plnou lesů, kvetoucích luk, která je rájem pro zvířata a hmyz, domovem pro lidi,“ vyznala se z obdivu ke Stanislavu Štýsovi vedoucí rekultivací Severní energetické Ingrid Jarošová, která mu také gratulovala k jeho devadesátým narozeninám: „I ve svém věku je Stanislav Štýs velmi vitální a plný zájmu o přeměněnou krajinu. Popřát mohu jen hodně zdraví, a nám ostatním, aby byl pro nás ještě dlouho inspirací.“

Z díla Stanislava Štýse čerpám jeho mnohaleté zkušenosti a využívám je při rekultivacích lomu Vršany. I v dalších letech budeme ve své práci na odkaz Stanislava Štýse neustále navazovat a jeho myšlenku o přeměně krajiny po těžbě uhlí rozvíjet,“ doplnil Stanislav Brož, vedoucí rekultivací Vršanské uhelné.