U Mostu vyroste nový les

Rekultivace dokáží vrátit krajinu po těžbě uhlí do původní podoby. Foto: Štýs

Nový les zakládá tento měsíc společnost Rekultivace ze skupiny Sev.en Energy. Na výsypky kolem Mostu přibude dvě stě tisíc nových stromů. Do krajiny se navíc vrátí původní druhy. Les pomůže udržet v krajině vodu a budoucím generacím usnadní boj se škůdci.

Les, který se začíná vysazovat, bude plný stromů, které v naší krajině rostly od nepaměti. Smíšený les z dubů, lípy, olše, javoru, jasanu, topolu, jeřábu, borovic a modřínů bude mít ryze ekologickou funkci v krajině, napsal magazín Homér.

Čtěte také:
Rekultivační stádo hlásí nové přírůstky
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou

„Takto dobře založený smíšený les dokáže udržet v krajině vláhu, což je pro Mostecko velmi důležité,“ potvrdil ředitel Rekultivací Tomáš Šolar. Stromy smíšeného lesa si poradí i se škůdci, jako je například kůrovec. Ten decimuje především jednodruhové lesy.

Stromy se vysazují na svahy výsypek. Jejich úkolem je zadržet vodu v krajině a vrátit jí zeleň a ochránit svahy před erozí a zpevnit je. K tomu jsou kořeny stromů ideální a nepostradatelný pomocník. Pracovníci rekultivací stromky sázejí a během roku pečují, aby je nezadusila tráva, a později tvarují jejich prvotní růst. Zalévat se stromky na výsypkách nemusí. Rekultivace jsou připravené právě tak, aby nové rostliny přežily i suchá léta. V nově založeném lese podle zkušeností z předchozích let přežije a dál poroste až 85 procent stromků. Běžné přitom je, že z nově založených lesů dospělosti nedoroste 35 až dokonce 50 procent stromů. To považuje rekultivační firma za velký úspěch.

S výsadbou mladých lesů během letošního podzimu začínají také lesní správci na většině území republiky. Vzrostlé lesy museli při boji s kůrovcem vykácet. Mladé sazenice stromů jsou proto nedostatkovým zbožím. „Sazenice jsme objednávali s ročním předstihem. Jen díky tomu máme letos co sázet. O mladé stromky je obrovská nouze,“ potvrdil Šolar.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo