Doba čtení:2 m, 5 s
Skotu se na rekultivovaných plochách daří velmi dobře. Foto: Sev.en Energy

Stádo krav v okolí lomu Vršany se dál utěšeně rozrůstá. Má přes sedmdesát kusů a rozšířilo se i na další plochy podél šachty.

Naše stádo dnes tvoří 40 krav, dvaadvacet jalovic, osm výkrmových a dva plemenní býci. I když už máme dalších několik čerstvě narozených telat u stáda na vnitřní výsypce lomu Vršany, plánovaných 100 krav bychom mohli dosáhnout do dvou, tří let. Není kam spěchat, náš program chovu je naplánovaný na desetileté období,“ uvedl Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace, která se o chov „rekultivačního stáda“ stará.

Čtěte také:
Zimní spánek se rekultivací netýká
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou

Původní stádo čtyř desítek krav s telaty, která se během dubna průběžně rodí, stále žije na původním místě na vnitřní výsypce lomu Vršany. Má k dispozici dvě plochy, které je možné střídat a je na nich dostatek vody i pastvy. „Dvaadvacet jalovic jsme nově umístili do kaňonu, kde probíhala druhá a třetí etapa rekultivace vnitřní výsypky lomu Vršany, jsou v bezprostřední blízkosti vodní plochy a mají zde dostatek potravy,“ doplnil ředitel s tím, že jalovice je potřeba držet mimo stádo, aby se nedostaly do kontaktu s býky. Oba chovné a osm výkrmových býků mají Rekultivace prozatím ustájené v areálu svého sídla v Záluží, kde mají velmi dobré podmínky.

Pro část stáda se připravuje ještě třetí plocha. Na jaře příštího roku, by mohla začít spásat výsypku nedaleko vodní plochy Marcela. Ze stáda budou vyčleněny nové jalovice, které se budou moci přesunout na pastviště do kaňonu vršanské vnitřní výsypky. Krávy, které se tu pásly doposud, se přestěhují na výsypku lomu ČSA.

Skotu se na rekultivovaných plochách daří velmi dobře. „Před nedávnem jsme tu měli kontrolu z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, která se zaměřila na kvalitu krmiva a péče o skot, nenašla u nás žádné nedostatky,“ konstatoval ředitel. Jediné, co dělá Rekultivacím vrásky na čele, je počasí. Přes zimu se senem vystačili, ale už se opět začíná projevovat nedostatek vláhy a ten může způsobit problémy s krmivem.

První dvacítku krav plemena Masný simentál pořídila společnost Rekultivace na sklonku roku 2016. Plemeno je charakteristické svou přizpůsobivostí a nenáročností. Krávy se prakticky celý rok pasou na rekultivovaných plochách, pouze na zimu je pro ně přímo na pastvině připraven přístřešek, kde najdou útočiště při nepříznivém počasí.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků