Evropská komise předložila návrh takzvaného klimatického zákona. Části zemí se ale nelíbí, že by komise mohla rozhodovat o případných úpravách krátkodobých klimatických cílů bez jejich přímého souhlasu. Navíc nejsou známy dopady takového zákona. V Českém rozhlase plus to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro sekci energetiky René Neděla.
„Evropská komise navrhuje, aby cíle klimatické neutrality byly závazné, aby mohla rozhodovat o všem, bere suverenitu jednotlivým členským státům, můžeme říct, že vyšachovává Evropský parlament. Zároveň hovoří o tom, že chce přehodnotit i ty cíle, které jsou do roku 2030, aniž bychom splnili současné cíle, aniž bychom zanalyzovali klimatické plány, které jsme zasílali do komise, kde jsme jako jednotlivé členské státy velice ambiciózní a snažíme se splnit cíl 40 % snížení CO2, který nám byl dán. Upravujeme na to naší legislativu a v průběhu hry se nám ten cíl zase zvyšuje a budeme muset tu legislativu znovu opravovat,“ vysvětlil Neděla. „V Čechách, když chcete vytvořit jakýkoliv zákon, tak vždycky musíte zpracovat dopadovou analýzu, jak to dopadne s celým sektorem, to tady uděláno nebylo. Zároveň velmi aktivní jsou členské státy, které neplní vůbec žádné cíle. My jako Česká republika jsme poměrně úspěšní, co se týká cílů v obnovitelných zdrojích a jsme k tomu skeptičtí,“ dodal náměstek ministra průmyslu a obchodu.
Čtěte také:
Čína staví uhelné elektrárny s výkonem 226 GW
Mongolsko staví uhelnou trať do Číny
Podle něj je v prvé řadě potřeba, aby Evropská komise vyhodnotila plnění cílů do roku 2020. Ty Česká republika splnila jak v oblasti snižování emisí CO2, tak zvyšování podílu obnovitelných zdrojů. Většina členských států ale své cíle neplní. „Já říkám, nejdříve vyhodnoťme cíle, které jsme měli. Zjistěme, jak na tom jednotlivé státy jsou, i ty, které říkají, buďme ještě ambicióznější. Pojďme zhodnotit, kolik to všechno stojí, jaké to má dopady, jestli to je ta správná cesta, nebo není, a pak si pojďme stanovovat další cíle,“ vysvětlil postoj České republiky René Neděla.
Zároveň si je pod něj potřeba uvědomit, že celá Evropa má na emisích CO2 jen zhruba 8% podíl a Česká republika pouze 0,3 %. „Pokud Česká republika bude 0, tak ve světě se vůbec nic nestane,“ upozornil Neděla s tím, že je potřeba řešit problém opravdu globálně.
„Musíme se podívat do Asie, musíme se podívat do Ameriky a snažit se, aby naše technologie, které používáme tady v Evropě, tak aby se používaly tam. Je paradox, že Evropa se snaží uzavřít uhelné elektrárny a vedle toho úplně stejný objem, který Evropa chce uzavřít, Čína plánuje postavit. Tohle prostě není fér. Posledních pět, možná více let se Evropa snaží opravdu bojovat s klimatem. Snaží se maximálně snižovat emise, zvyšovat efektivitu, zvyšovat podíl obnovitelných zdrojích, ale jak je vidět na těch celkových číslech, prostě to nemá pozitivní dopady, protože zbytek světa se chová jinak,“ vysvětlil náměstek.
„Já bych řekl, že zde platí přísloví „dvakrát měř, jednou řež“, to podle mého názoru Česká republika právě dělá, vždycky si všechno podkládá analýzami, chce vidět jednotlivé dopady. Nejsme takoví jako některé státy, můžeme zmínit Lucembursko, které neplní žádný cíl, a říká, ať jsme daleko ambicióznější, a nakonec si kupuje jednotlivé podíly od jiných členských států. Zároveň bych chtěl ještě připomenout peníze. Ohledně Green dealu se hovoří o obrovské částce, ta částka na Českou republiku zatím připadá nějakých 581 milionů eur, což je 14 miliard. Je evidentní, že náklady, které, které budou spojeny se zelenou dohodou, budou daleko vyšší, takže to je jenom zlomek finančních prostředků, které budeme potřebovat,“ upozornil René Neděla.
Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků