Nefoukalo. Německou energetiku znovu táhlo uhlí

Navzdory všem politickým proklamacím se uhlí opět stalo tahounem německé energetiky. Foto: wikipedia.org

V první polovině letošního roku v Německu málo foukalo. Více než čtvrtina, konkrétně 27 procent elektřiny se tak vyrobilo z uhlí. To se tak navzdory všem politickým proklamacím opět stalo tahounem německé energetiky. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil spolkový statistický úřad Destatis.

Od ledna do června se v Německu vyrobila elektrická energie v celkovém objemu 258,9 terawatthodin, přičemž 56 procent pocházelo z konvenčních zdrojů, jako je uhlí, zemní plyn nebo jádro. Ve stejném období loni se přitom 52 procent německé elektřiny vyrobilo z obnovitelných zdrojů, zejména díky větru, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Proč je kolem plakátové kampaně proti Zeleným v Německu takový rozruch?
Obří větrný podvod jde v Německu k soudu

Větrná energie tvořila v první polovině loňského roku 29 procent německého energetického mixu. Letos však její podíl klesl na 22 procent, což je nejméně od roku 2018. Na pozici nejvýznamnějšího zdroje ji tak vystřídalo uhlí, jehož podíl meziročně stoupl z 21 na 27 procent.

Podle statistiků je propad větrné energie částečně způsoben počasím. Nedostatek větru v prvních třech měsících letošního roku totiž významně snížil výkon německých větrných turbín.

Země má momentálně nastavené nejpřísnější emisní cíle v celé Evropě. Kritici však varují, že německý přechod na obnovitelné zdroje je pomalý a v budoucnu hrozí, že země nezvládne pokrýt svou energetickou poptávku.