Doba čtení:1 m, 50 s
Důl Belle Ayr byl otevřen v roce 1972. Ilustrační foto: wikipedia.org

Belle Ayr byl první pásový důl, který se otevřel na západě USA v roce 1972 a odstartoval přesun uhelného průmyslu z východního USA do povodí řeky Powder. Nyní mu hrozí definitivní konec.

Důl Belle Ayr byl, stejně jako přilehlý důl Eagle Butte, uzavřen 1. července jen několik hodin poté, co jeho provozovatel, kterým je šestý největší americký těžař Blackjewell LLC, požádal o ochranu před věřiteli, uvedl server cbsnews.com.

Čtěte také:
Blackout zabíjel ve Venezuele
Berlínský blackout vyděsil Němce

Krachy uhelných společností se v poslední době staly v regionu běžnými. V květnu zbankrotovala firma Cloud Peak Energy a hledá kupce pro své tři doly. Westmoreland Coal, v sousední Montaně, zkrachoval loni v listopadu.

Před deseti lety tento region vyprodukoval 450 milionů tun uhlí ročně, většina z toho se prodávala zákazníkům mimo stát. Toto číslo se od té doby snížilo na 300 milionů. Uhlí čelí náporu levného plynu, který je v USA těžen tzv. frackováním, tedy metodou, která je mimořádně nešetrná k životnímu prostředí.

Svou roli sehrál i růst obnovitelné energie. Letos na jaře vyprodukovalo USA více energie ze slunečních, větrných a vodních elektráren než z uhlí a ve většině částí země je levnější vybudovat novou solární nebo větrnou farmu, než udržet uhelné elektrárny v provozu. Vzhledem k tomu, že Kalifornie, Nové Mexiko, Colorado a Washington se zaměřují na 100% čistou elektřinu, trhy pro uhlí ve Wyomingu se budou dále zmenšovat.

Společnost S&P Global Intelligence odhaduje, že v příštích pěti letech odejde do důchodu přibližně 28 gigawattů uhelné kapacity, což je 30 až 40 elektráren.

Stát Wyoming tak čelí velkému sociálnímu napětí. Ohroženy jsou tisíce pracovních míst. Lidé navíc nemají žádnou jistotu, že najdou uplatnění v jiné oblasti.

Wyoming má obrovský potenciál pro obnovitelné zdroje energie jak ve slunečním, tak ve větru, ale nevytváří pracovní místa, která dělá uhlí,“ řekl Mike Scott, vedoucí zástupce kampaně v Sierra Club Montana. „Obnovitelné zdroje mohou pomoci, ale nebude to náhrada jeden za jednoho.“

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa