Největší americký těžař uhlí je před krachem

Protiuhelná politika vyvolává napětí a prezident Obama již čelí několika žalobám. Foto: wikipedia.com

Těžařská společnost Peabody Energy, která je největším producentem uhlí ve Spojených státech, by kvůli nedostatku peněz na financování svých aktivit mohla vyhlásit bankrot.

Firma uvedla, že musela odložit splátku úroků z dluhopisů splatných tento týden. Krok se týká úroků ve výši zhruba 71 milionů dolarů (1,7 miliardy Kč). Celkový dluh společnosti Peabody na konci loňského roku činil 6,3 miliardy dolarů (154 miliard Kč), uvedly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
Dvojí tvář ekologa Obamy
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí

Ceny uhlí v posledních letech kvůli slábnoucí poptávce výrazně klesají, což vede k bankrotům a propouštění u řady těžařských firem. Američtí těžaři již při současných cenách nejsou schopni pokrývat ani náklady na provoz dolů. Útlum produkce uhlí dostává do potíží i celé státy, kde se těží.

Ještě v roce 2005 se uhlí podílelo na zhruba polovině americké produkce elektřiny, zatímco plyn k ní přispíval pouze 19 procenty. Od svého maxima z roku 2007 ale podíl uhlí klesá, a nyní se oba zdroje podílejí na produkci zhruba třetinou, uvedla EIA. „Břidlicová revoluce“ srazila v USA ceny plynu přibližně na pětinu úrovně v Evropě a sedminu asijské úrovně, což odstartovalo masový přechod elektráren na plyn.

Vedle cen k této revoluci významně přispívá také politika Obamovy administrativy, která je vůči uhlí velmi negativní. Nedávno například zavedla, jako součást rozsáhlejších budoucích opatření, moratorium na nové licence na těžbu uhlí na federálních územích.

Protiuhelná politika vyvolává napětí a prezident Barack Obama již dokonce čelí několika žalobám. Podle těžařů chce prezident uhelný průmysl, který zaměstnává a živí statisíce lidí, zlikvidovat. „Vláda v regulačních výnosech napsala na 25 milionů slov. To je 38krát více, než jich je v Bibli. Tato regulace způsobila uzavření 411 bloků uhelných elektráren a snížila podíl uhlí na výrobě elektřiny z 52 procent na současných 40. To vše bez jakýchkoli ekologických benefitů,“ uvedl Robert Murray, generální ředitel a zakladatel těžební společnosti Murray Energy, která zaměstnává více než 7 500 lidí v šesti státech.

Mohlo by vás zajímat:
Obamovy plány budou drtit uhlí
Američtí horníci válčí se zeleným Obamou
Americké vánoce jsou energetickou bombou