Doba čtení:1 m, 37 s

Společnost GasNet, která je největším distributorem plynu v Česku, je na prodej. Proces prodeje spustil jediný vlastník – konsorcium investorů vedené společností Macquarie Asset Management (MAM). Napsaly o tom Hospodářské noviny (HN) s odkazem na čtyři zdroje z finančních a poradenských kruhů i energetiky. Ocenění firmy může být ve vyšších desítkách miliard korun.

GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje, spravuje 65 000 kilometrů plynovodů, má více než 2,3 milionu zákazníků.

Proces prodeje firmy se má podle informací HN řídit z Londýna, kde sídlí konsorcium investorů vedené australskou společností MAM. Do konsorcia dále patří British Columbia Investment Management Corporation a Allianz Capital Partners. Všechny firmy odmítly informaci o prodeji komentovat, napsaly HN.

Konsorcium kupovalo majoritu 50,04 procenta v roce 2019 od německé energetické skupiny RWE za 1,8 miliardy eur (tehdy 46,2 miliardy Kč). RWE tehdy firmu ocenilo na 3,6 miliardy eur (při nynějším kurzu asi 85 miliard korun). Macquarie už dřív drželo v GasNetu o něco méně než polovinu. Do firmy vstoupilo v roce 2013, když získalo 35 procent, a postupně podíl navýšilo. Aktuálně je konsorcium jediným vlastníkem společnosti.

Síkela: Plynové zásobníky budou do zimy plné

Rozjezd prodeje aktiv v Česku se dá podle ředitele Patria Corporate Finance Petra Dědečka vysvětlit koncem investičního horizontu hlavního fondu Macquarie. „Loni prodali i plynárenská aktiva v Rakousku a Německu,“ podotkl pro HN. Cenu očekává lehce pod desetinásobkem provozního zisku EBITDA, který se u GasNetu pohybuje nad devíti miliardami korun.

Výsledek transakce bude pozorně sledovat stát, prodej podobně strategického majetku podléhá schvalování podle zákona o prověřování zahraničních investic, připomíná list.

Firmě GasNet v loňském roce klesl čistý zisk na 1,89 miliardy korun, což je meziročně o 35 procent méně. Snížily se i tržby podniku, meziročně o sedm procent na 14,4 miliardy korun. V hospodaření se podle společnosti výrazně projevily důsledky konfliktu na Ukrajině a s nimi související energetická krize.