Největší exkurze v historii Severočeských dolů

Výklad technika přípravy výroby Martina Dolejšího byl zaměřen na ekologii a ochranu životního prostředí. Foto: SDAS

V pátek 7. září pořádaly Severočeské doly (SD) ve spolupráci se spolky města Bíliny na Radovesické výsypce cvičení v přírodě pro žáky z bílinské Základní školy Za Chlumem.

Na dvanácti stanovištích se žáci mohli setkat se skutečnými odborníky, známými ve svém oboru nejen v rámci SD, ale i v daleko širším měřítku. Dětem se tak věnoval například špičkový mineralog a geolog Zdeněk Dvořák nebo Miroslav Horák, známá osobnost české ornitologie, napsaly Hornické listy.

Čtěte také:
Ulrichův recept na štěstí
Odtěžené 2 miliardy kubíků za 72 let

Na jednotlivých stanovištích měly své zástupce Český rybářský svaz, Bílinská přírodovědná společnost, MS Bořeň Bílina, Odborová organizace číslo 1 PS Dolů Bílina, Záchranná brigáda kynologů Ústeckého kraje a SDH Duchcov. Žáci 5. – 9. ročníku ZŠ Za Chlumem prošli zhruba šestikilometrovým úsekem, kde si mohli vyzkoušet lov ryb, seznámit se s rekultivační činností, faunou a flórou Bílinska a pokusit se třeba i o hledání zkamenělin.

Částí trasy prošly i mladší ročníky. Na společných stanovištích si žáci vyzkoušeli poskytování první pomoci, střílení na terče, hod granátem a seznámili se s prací záchranářských psů. Na konci dne každý účastník získal drobnou odměnu. Naše děti se z akce vrátily nadšené, za což všem patří obrovský dík. Některé sice protestovaly proti délce trasy, protože nejsou zvyklé chodit, ale nakonec byly rády, že šly.

Ráda bych, aby se z této akce stala tradice. Děti tak získají možnost lépe poznat své okolí. Díky všem, kdo se na této akci podíleli, se o místní fauně a flóře hodně dozvěděly přirozeným a pro ně atraktivním způsobem. To je pro dnešní žáky důležité. Mnoho z nich, ačkoliv bydlí tak blízko, vůbec netušilo, jak krásná nová příroda se nachází jen kousek za sídlištěm. Celou vydařenou akci připravili pracovníci Dolů Bílina. A byla to obrovská výzva, tolik návštěvníků Doly Bílina dosud nikdy nezažily, vždyť část dopoledne bylo na výsypce téměř 500 žáků. Přes občasný déšť se všem cvičení v přírodě velmi líbilo. Oceňovali hlavně to, že všichni oslovení odbornici šli do programu s nadšením.

Mnoho dětí se pak odpoledne nebo o víkendu vrátilo i s rodiči na Radovesickou výsypku. A to je dobrý signál pro Severočeské doly, protože rekultivační práce se v této oblasti povedly skutečně na výbornou. Velké díky patří všem, kteří se podíleli na organizaci této akce. Mohla by se stát tradicí nejen pro chlumskou školu, ale i pro další bílinské školy.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr