Doba čtení:1 m, 19 s
Hnědouhelná elektrárna Belchatów, která leží zhruba 100 kilometrů severně od Katovic, poskytuje asi 20 procent elektrické energie v Polsku – zásobuje zhruba 11,5 milionu domácností. Foto: wikipedia.org

Největší polskou elektrárnu Belchatów ochromila v pondělí havárie, při které muselo být odstaveno deset z celkových jedenácti bloků. Důvodem byla porucha rozvodny v Rogowci. Polsko muselo náhlý výpadek energie nahradit dovozem elektřiny ze sousedních zemí. Elektrárna patří polské energetické skupině PGE, která uvedla, že znovu do provozu bylo zatím uvedeno osm bloků.

Hnědouhelná elektrárna Belchatów, která leží zhruba 100 kilometrů severně od Katovic, poskytuje asi 20 procent elektrické energie v Polsku – zásobuje zhruba 11,5 milionu domácností. V době havárie produkovala přibližně 17 procent potřebné energie. Země musela nakoupit elektřinu od svých sousedů, nejvíce z Německa a ze Švédska. Situaci s výpadkem elektřiny podle něj pomohla řešit i národní rezerva.

Čtěte také:
Poláci povolili další těžbu v dole Turów
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Mluvčí polské distribuční společnosti PSE Beata Jaroszová-Dziekanowská uvedla, že energetický systém v Polsku funguje řádně a že neočekává žádné výpadky v dodávkách elektrické energie.

Kdy se podaří obnovit provoz i zbylých jednotek, zatím není jasné. Energetická skupina v jednom z posledních sdělení uvedla, že se situace stabilizuje, ale že „spuštění výrobních bloků je po tak náhlé odstávce technologicky náročné“.

Agentura AP připomněla, že to byl druhý zásadní výpadek v Belchatówě od srpna 2015, kdy se země potýkala s vlnou veder a s nedostatkem elektrické energie. Elektrárnu v Belchatówě tehdy postihla havárie a trvalo několik dní, než se ji podařilo odstranit.