Největšího těžaře uhlí v EU zachrání fond

Doba čtení:1 m, 4 s

Ilustrační foto: Kompania Weglowa

Polská vláda se snaží zabránit bankrotu ztrátového těžařského giganta Kompania Weglowa. Jeho doly převede na státní fond TF Silesia. napsal server IHNED.cz.

Za těžkou situaci největšího těžaře uhlí v Evropské unii může několikaletý propad cen uhlí a růst nákladů. Snahou polské vlády je zabránit bankrotu firmy před parlamentními volbami plánovanými na 25. října.

Pro úspěch projektu záchrany KW a vzniku nové energetické skupiny bude klíčové zapojení státem ovládaných energetických společností. Ministr státního pokladu Andrzej Czerwiński uvedl, že projekt nezahrnuje státní pomoc, kterou by musela schvalovat Evropská komise.

Čtěte také: Polský těžař nemá na výplaty, hrozí stávka

Polské ministerstvo státního pokladu oznámilo, že do projektu restrukturalizace těžby uhlí pod hlavičkou TF Silesia se chystají zapojit státem kontrolované elektrárenské podniky PGE a Energa i plynárenská společnost PGNiG. Vláda schválila plán převést část státních podílů v PGNiG, PGE a pojišťovně PZU do TF Silesia a použít tato aktiva jako zástavu za nové finance pro KW.

Projekt nezahrnuje státní pomoc, kterou by musela schvalovat Evropská komise

Kompania Weglowa loni vykázala ztrátu 15,6 miliardy korun. Na začátku letošního roku zaměstnávala zhruba 49 tisíc lidí. To je zhruba polovina všech zaměstnanců těžebního sektoru v Polsku.

Mohlo by vás zajímat:
Zachrání Bogdanku firma Enea?