Nejvíc elektřiny je v ČR z hnědého uhlí

Elektrárna Prunéřov. Foto: ČEZ

Nejvíce elektřiny vyrobené v Česku pochází v současné době stále z hnědého uhlí. Zatímco v roce 2010 na hnědé uhlí připadla polovina celkové, takzvané hrubé (brutto) výroby elektřiny, pro letošní rok počítá ministerstvo průmyslu (MPO) v optimalizovaném scénáři Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) s podílem ve výši 43 procent. Informaci přinesly Finanční noviny.

Druhé místo ve hrubé výrobě elektřiny zaujímají dlouhodobě se zhruba třetinovým podílem jaderné zdroje. Podle nejreálnějšího scénáře ASEK se má toto pořadí kolem roku 2025 vyměnit. Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze by měla vláda zvážit, zda potřebuje prolamovat takzvané těžební limity hnědého uhlí na severu Čech. „Z pohledu spotřeby elektřiny v Česku není v tento okamžik nutné za každou cenu jít za limity těžby, spíše by jejich prolomení bylo nemalým vítězstvím zainteresovaných firem,“ řekl Hlinomaz.

Hrubá výroba elektřiny se v Česku pohybuje kolem 90 terawatthodin za rok. V roce 2013 byla 87 TWh, pro rok 2015 počítá MPO s výrobou 93,4 TWh. Téměř 80 procent hrubé elektřiny vyrábí energetická společnost ČEZ, ve které drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií stát.

Podíl ČEZ ale klesá. V roce 2010 vyrobila společnost 68,4 TWh hrubé elektřiny, předloni pak i přes růst celkové národní výroby 66,7 TWh. „Myslím, že současná dominance ČEZ ve výrobě elektřiny bude postupně slábnout ve prospěch decentralizovaných nezávislých výrobců,“ uvedl analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Podle dat Energetického regulačního úřadu je Česko dlouhodobě vývozcem elektřiny. Záporné saldo české energetické soustavy se od roku 2011 pohybuje kolem 17 TWh, v roce 2012 činilo 17,1 TWh, předloni 16,9 TWh a do listopadu loňského roku 15,8 TWh.

Deník E15 na konci ledna upozornil na statistiku evropského sdružení provozovatelů přenosových sítí ENTSO-E, která hovoří o tom, že Česko je třetí největším vývozcem elektřiny v Evropě. Více už vyváží jen Francie a Německo.

Podle analytiků je pro stát ekonomicky výhodnější spíše přebytek vývozu elektřiny nad dovozem, odpověď ale není úplně jednoznačná. „I možné časově ohraničené záporné saldo v bilanci není žádná tragédie. Elektřina je mezinárodně obchodovatelná komodita a propojenost vnitřního trhu se postupně zlepšuje,“ dodal Gavor.