Nejvíc elektřiny vyrobily opět uhelné elektrárny

Produkce elektřiny z uhelných elektráren se meziročně zvýšila o 0,7 procenta. Foto: Severní energetická

Produkce elektřiny z uhelných elektráren se meziročně zvýšila o 0,7 procenta. Foto: Severní energetická

V Česku se v letošním prvním pololetí vyrobilo 43,4 terawatthodin (TWh) elektřiny, meziročně o dvě procenta méně. Nejvíce energie vyrobily uhelné elektrárny.

Na tuzemské výrobě elektřiny se v pololetí tradičně nejvíce podílely uhelné elektrárny, které k produkci přispěly 22,75 TWh, meziročně o 0,7 procenta více. Výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren naopak proti první polovině roku 2015 klesla o sedm procent na 1,1 TWh.Produkce energie z jádra proti stejnému období loňského roku klesla o více než šest procent na 14,3 TWh. Klesl i čistý vývoz elektřiny, a to ze 7,9 TWh na 6,8 TWh.Spotřeba elektřiny v období naopak meziročně stoupla, a to o necelá dvě procenta na 30 TWh. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Čtěte také:
Čistší vzduch za tři miliardy
Severní energetická zmodernizuje Chvaletice

Nižší výroba jaderných elektráren souvisí především se situací v Jaderné elektrárně Dukovany, kterou vlastní společnost ČEZ. Od loňského září výrobu elektrárny brzdí dlouhé odstávky způsobené nutností opakovat nekvalitně provedené kontroly svarů. ČEZ v rámci odstávek uskutečňuje také investice, které potřebuje dokončit kvůli podání žádosti o nové povolení provozu tří ze čtyř bloků elektrárny. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk letos v červnu uvedl, že rozsáhlé kontroly skončí příští rok.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák na začátku měsíce uvedl, že dopad odstávek jaderných elektráren do letošního celoročního provozního zisku EBITDA společnosti ČEZ bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon. Již v únoru pak generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že v loňském roce přišel ČEZ kvůli odstavení bloků v Dukovanech o 2,5 miliardy korun.

V nadcházejících letech a desetiletích má spotřeba elektřiny v Česku růst. V optimalizovaném scénáři Státní energetické koncepce počítá ministerstvo průmyslu pro rok 2020 s spotřebou ve výši 62,08 TWh, pro rok 2040 dokonce s 74,07 TWh. Výroba se má pohybovat kolem 90 TWh za rok. Změnit se ale má struktura produkce. Podle předpokládaného scénáře má od druhé poloviny dvacátých let 21. století pocházet nejvíce elektřiny namísto z uhlí z jaderných zdrojů. Je k tomu ale nutné vybudovat nové bloky v Temelíně i Dukovanech. Zatím však není vyjasněné financování těchto projektů, které budou stát stovky miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu