Nekonečný příběh hornických důchodů pokračuje

Havíři demonstrují před Úřadem vlády. Foto: iUHLI.cz
Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se chystá letos už popáté jednat o tom, jestli budou horníci v Česku chodit do důchodu o pět let dřív než ostatní pracovníci. Dřívější penzi pro havíře navrhuje ministerstvo práce.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) tak chce řešit propouštění kvůli zavírání dolů. Kabinet s projednáváním záměru začal na jaře, vrátil se k němu v létě a v září. Rozhodnutí ale vždy odložil. Proti bylo opakovaně ministerstvo financí. Jeho šéf Andrej Babiš (ANO) už dříve řekl, že by se na řešení měl víc podílet majitel dolů.
Podle návrhu ministerstva práce by dřívější důchod byl pro havíře, kteří dělali pod zemí a odpracovali 3300 směn v uhelném a 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole a u uranu o 219 směn méně. Nová pravidla by měla podle plánu platit od října příštího roku.
Čtěte také: Bitva o důchody zuří i na Facebooku
Dřívější odchod do penze pro všechny horníky žádají hornické odbory. Podle nich se kvůli horšímu zdraví mnozí horníci důchodu nedožijí a opatření by řešilo i problém s rušením dolů a propouštěním.
Kabinet už na jaře rozšířil skupinu havířů, kteří mohou odcházet na odpočinek o pět let dřív. Týká se to všech, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Předtím byla penze o pět let dřív jen pro ty, kteří stihli potřebné směny do konce roku 2008.
Mohlo by vás zajímat:
Horníkům leží Babišův náměstek v žaludku
Související články