Doba čtení:1 m, 17 s
Němečtí spotřebitelé mají mimořádně špatnou náladu. Zejména proto, že nedostatečné dodávky zemního plynu pravděpodobně ještě zvýší tlak na růst cen již tak drahých energií. Foto: pixavay.com

Spotřebitelská nálada v Německu v srpnu klesne na další rekordní minimum. Na základě svého průzkumu to předpokládá německý institut GfK. K problémům v dodavatelských řetězcích, válce na Ukrajině a růstu cen energií a potravin se totiž připojil strach z nedostatečných dodávek plynu v zimních měsících, uvedl GfK.

Index spotřebitelské nálady GfK na srpen klesl na minus 30,6 bodu z předchozího rekordního minima minus 27,7 bodu v červenci. Pokles indexu byl navíc výraznější, než očekávali analytici. Ti srpnovou hodnotu indexu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na minus 29 bodů.

Německý průmysl kvůli drahým energiím omezuje výrobu

K obavám z narušených dodavatelských řetězců, války na Ukrajině a výrazně rostoucích cen energií a potravin se teď přidávají obavy o dostatečné zásobování ekonomiky i domácností plynem v zimě. To nyní způsobuje prudký pokles nálady spotřebitelů,“ uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. „Zejména proto, že nedostatečné dodávky zemního plynu pravděpodobně ještě zvýší tlak na růst cen energií,“ dodal.

K dosažení obratu ve vývoji spotřebitelský důvěry je podle GfK zapotřebí ujistit domácnosti, že dodávky plynu jsou dostatečné a že se využívají veškeré možnosti k nahrazení ruského plynu alternativními zdroji.

Německo nyní podobně jako další evropské země čelí omezování dodávek plynu z Ruska. Moskva tento postup zdůvodňuje technickými komplikacemi, zatímco Berlín viní Moskvu z využívání dodávek plynu jako politické zbraně.