Němci kritiku plynovodu neřeší

Evropský parlament před Vánocemi odsoudil Nord Stream 2 jako hrozbu pro evropskou energetickou bezpečnost. Foto: wikipedia.org

Připravovaný plynovod Nord Stream 2 je mimořádně kontroverzní projekt. Američané se obávají, že zvýší závislost spojenců v NATO na ruském plynu a dokonce hrozí sankcemi. Také Evropský parlament jej považuje za hrozbu. Němci jej však vehementně tlačí.

Nejčastěji argumentují, že plynovod nemá co do činění s politikou, že jde o byznysový projekt. „Otázka, zda Německo není příliš závislé na ruském plynu, je oprávněná. Ale zároveň stavíme terminály na zkapalněný plyn LNG, například pro americký plyn. Takže nepovažuji nebezpečí této závislosti za tak velké,“ citoval server idnes.cz novou předsedkyni nejsilnější německé strany CDU Annegret Kramp-Karrenbauerovou.

Čtěte také:
Německá bitva o ruský plyn
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Projekt nevadí ani šéfce Českého plynárenského svazu Lence Kovačovské. „Cyklicky se to opakuje, podobné spory ohledně plynovodů z Ruska (či Sovětského svazu) do Evropy mezi dlouhodobými spojenci napříč Atlantikem se děly i v 80. letech, ale nakonec se to vždy nějak usadilo. Je to geopolitická otázka. V USA je teď silný antiruský sentiment, přidává se k tomu komerční zájem ze strany amerického byznysu. Projekt je už daleko, takže realizovaný bude. Němci i Rakušané za ním stojí, jsou tam obrovské investice, velký zájem mají italské firmy,“ uvedla Kovačovská.

Nový plynovod o celkové délce 1 230 kilometrů má zdvojnásobit kapacitu současného propojení Ruska a Německa na 110 miliard metrů kubických ročně. Náklady na výstavbu mají dosáhnout 9,5 miliardy eur, tedy zhruba 250 miliard korun. Podílí se na ní ruský Gazprom a pětice evropských energetických firem.

Henning Kothe, který projekt nového plynovodu řídí, v pátek uvedl, že zatím bylo položeno zhruba 800 kilometrů plynových trubek. Na dvacítce plavidel podél trasy plynovodu nyní pracuje přes tisíc lidí. Stále se počítá s tím, že hotovo bude do konce letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje