Němci nabídli miliardy za záchranu plynovodu

Podle listu Die Zeit učinil Washingtonu nabídku německý ministr financí Olaf Scholz v dopise ze 7. srpna, tedy ještě předtím než USA uvalily sankce na firmy, které se na výstavbě plynovodu pod Baltským mořem podílejí. Foto: wikipedia.org

Německo nabídlo, že miliardou eur (26,7 miliardy korun) zafinancuje výstavbu dvou terminálů na zkapalněný plyn, který by do země dovážely americké firmy. Doufalo, že tak Spojené státy odradí od sankcí za plynovod NordStream 2, jenž má do Německa přivádět zemní plyn přímo z Ruska a proti němuž se nejen USA dlouhodobě stavějí.

Podle listu Die Zeit učinil Washingtonu nabídku německý ministr financí Olaf Scholz v dopise ze 7. srpna, tedy ještě předtím než USA uvalily sankce na firmy, které se na výstavbě plynovodu pod Baltským mořem podílejí. Tím se jim jeho budování podařilo prakticky zastavit do doby, než Rusko svými dodavateli dokáže nahradit stávající evropské.

Čtěte také:
Německý politik zpochybnil dokončení Nord Stream 2
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

Podle Die Zeit berlínská vláda v dopise slibuje “zvýšit veřejnou podporu výstavbě” terminálů “prostřednictvím až jedné miliardy eur”. Terminály mají stát v přístavech Brunsbüttel a Wilhelmshaven na severu Německa.

Mluvčí německého ministerstva financí odmítl zprávu Die Zeit komentovat. Spojené státy a mnoho evropských zemí se proti plynovodu NordStream 2 staví proto, že podle nich zvýší závislost Evropy na ruském plynu a připraví tranzitní státy Polsko a Ukrajinu o možnou páku vůči jejich východnímu sousedovi.

Téma budoucnosti sporného plynovodu by se mohlo 24. a 25. září dostat na stůl šéfům vlád členských zemí Evropské unie. Po otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného na konci srpna požadují někteří němečtí politici z řad vládnoucí konzervativní strany CDU zastavení výstavby NordStreamu 2, který je krátce před dokončením.