Obyvatelé německého městečka Heidenrod odmítli výstavbu nové moderní továrny na výrobu dřevěného uhlí. Němci přitom většinu uhlí na gril dovážejí z Nigérie či Paraguaye.
Obyvatelé odmítli výstavbu továrny v místním referendu, i když radnice byla pro. Hlasování předcházelo několik měsíců veřejné debaty, jež se zvrhla spíše v dlouhotrvající hádku. Jakékoli nejednoznačné téma – jež se notabene týká ekologie – je v Německu velmi výbušné, místo racionálních argumentů rozhodují vášně a emoce, napsal Týdeník Hrot.
Čtěte také:
Němci demonstrují za jadernou energii
Češi žádají energetickou soběstačnost
Starosta obce Volker Diefenbach byl pod palbou kritiky zelených organizací i jejich sympatizantů, kteří požadují jeho rezignaci. Ani uspořádání pěti informačních besed nepomohlo kritiky přesvědčit o smysluplnosti nové továrny. Diefenbach projekt obhajoval tvrzením, že se z okolních lesů bude těžit jen tolik dřeva, aby se mohly přirozeně obnovovat. Celý proces výroby měl být vysoce ekologický. „Poskytli jsme věcné a velmi komplexní informace,“ postěžoval si Diefenbach po konání referenda. Poučení podle něj spočívá v tom, že obce nemají vyhlašovat hlasování o příliš složitých tématech.
Podle radnice mluvily ve prospěch výrobce vysoké ekologické a etické standardy pro výrobu uhlí, které se používá při zahradním grilování. Běžně se totiž dřevěné uhlí pro německý trh vyrábí v Paraguayi, Nigérii, Polsku nebo na Ukrajině. Němci na grilech ročně spálí 280 tisíc tun dřevěného uhlí, přitom jen 40 tisíc se vyrobí přímo v Německu. „Máme šanci nahradit dřevěné uhlí z velmi pochybných zdrojů,“ apeloval na spoluobčany starosta.
Ještě před konáním referenda se pro projekt vyslovili i členové radnice ze strany Zelených, upozornil web regionální televize hessenschau.de.