Němci pomůžou jihoafrické energetice

Jihoafrická republika vyrábí více než 90 procent elektřiny z uhlí. Foto: wikipedia.org

Do Jihoafrické republiky míří stále více a více německých odborníků, jejichž úkolem je zvýšit výrobní kapacitu německých továren a servisních společností se sídlem v této zemi, ale také pomoci státní energetické společnosti Eskom při údržbě a modernizaci jejích elektráren.

První kontingent těchto odborníků nastoupil 16. července na zvláštní let provozovaný německým národním dopravcem Lufthansou. Druhá skupina dorazila 30. července. Do Jihoafrické republiky bylo dosud vysláno více než 100 německých odborníků, uvedl server msn.com.

Čtěte také:
Uhlíková daň zvýší v JAR ceny pohonných hmot
Zloděje v jihoafrickém dole zabil výbuch plynu

Ve skupině je značný počet zástupců malých a středních společností, některé z nich mají smlouvy o poskytování služeb pro subjekty ve státním vlastnictví, jako je Eskom,“ uvedl německý velvyslanec Martin Schäfer.

„Německé společnosti v Jihoafrické republice byly vyzvány, protože jejich dovednosti a služby nejsou v Jižní Africe snadno dostupné. Pomohou například při modernizaci technologicky vyspělých výrobních zařízení na východním mysu nebo Eskomu při údržbě a modernizaci jejich flotily elektráren,“ řekl Steffen Scholz, mluvčí německého velvyslanectví v Jižní Africe.

Jihoafrická republika je bytostně závislá na uhlí. Vyrábí se z něj více než 90 procent elektřiny. Produkce uhlí, odhadovaná na 254 milionů tun v roce 2017, učinila Jihoafrickou republiku sedmou největší zemí produkující uhlí. JAR je také šestým největším vývozcem suroviny. V roce 2017 země vyvezla 81 milionů tun uhlí. Jihoafrické vývozy uhlí se vyváží hlavně do Číny, Indie a Evropy.

Většina uhlí se těží ve východní části země nedaleko hranic se Svazijskem. Nacházejí se zde uhelná pole Witbank, Highveld a Ermelo.