Uhlíková daň zvýší v JAR ceny pohonných hmot

Společnost Sasol se specializuje na výrobu komoditních a specializovaných chemikálií, plynných a kapalných paliv a nízkouhlíkové elektřiny. Foto: Sasol

V Jihoafrické republice vstoupí 1. června v platnost zákon o uhlíkové dani. Jeho cílem je omezení emisí. Daň však v zemi citelně zvýší cenu benzínu a nafty.

Uhlíková daň zavede zásadu „znečišťovatel platí“. Princip zahrnuje náklady na škody způsobené skleníkovými plyny do ceny zboží a služeb s vysokým obsahem uhlíku. Uhlíková daň by měla změnit chování spotřebitelů a povzbudit investory k přechodu na nízkouhlíkové možnosti. Jižní Afrika se tak snaží dostát závazku snížit emise skleníkových plynů, uvedl server businesstech.co.za.

Čtěte také:
V Jihoafrické republice otevřeli uhelný důl
Zloděje v jihoafrickém dole zabil výbuch plynu

Problémem ale je, že v Jižní Africe funguje společnost Sasol, která z uhlí vyrábí mj. i pohonné hmoty. Její produkce uspokojuje zhruba třetinu spotřeby pohonných hmot v zemi. Uhlíková daň tak bude mít na ceny nafty a benzínu negativní vliv.

Podle Ayandy Msimangové z advokátní kanceláře Shepstone Wylie bude v případě kapalných paliv odhadovaná uhelná daň činit 11 centů na litr benzínu a 13 centůna litr nafty.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje