Doba čtení:1 m, 9 s

Jádro

Prověrka německých energetických firem odhalila nedostatek financí, které si provozovatelé jaderných elektráren mají odkládat stranou na jejich pozdější likvidaci. Jde o částku až 30 miliard eur, to je asi 813 miliard korun, napsal server E15.cz.

Podle výsledků prověrky, které má k dispozici deník Handelsblatt, chybí tyto miliardy čtyřem velkým koncernům E.On, RWE, Vattenfall a EnBW.

Energetici dosud na uzavření jaderných elektráren odložili stranou 39 miliard eur. Podle auditorů ze společnosti Warth & Klein ale firmy počítají se každoročním zhodnocením těchto peněz o 4,5 procenta, což se při nynějších nízkých úrokových sazbách ukazuje jako nereálné.

Čtěte také: Konec jádra v Německu se odkládá?

Oficiální výsledky auditu zatím nejsou k dispozici a k informacím německého listu se odmítli vyjádřit jak energetici, tak zástupci ministerstva. Podle neveřejných informací ale energetické koncerny odmítají nejextrémnější scénář budoucího vývoje ekonomiky, podle kterého by měly úroky dosáhnout záporných hodnot. Právě v tomto případě by na uzavření a sanaci jaderných elektráren a likvidaci jaderného odpadu chybělo zmíněných 30 miliard eur.

Němečtí politici se rozhodli pro razantní změnu energetické politiky. Cílem je úplný odklon od jádra a rovněž ústup od energie vyrobené z uhlí, které stále zajišťuje zhruba čtvrtinu dodávek proudu. Tradiční zdroje mají být nahrazeny obnovitelnými, což s sebou ale nese řadu problémů a Němci to pocítí ve svých peněženkách.

Mohlo by vás zajímat:
Bez jádra Německo spoléhá na uhlí
Němci vypínají elektrárny. Kvůli zelené energii