Doba čtení:3 m, 20 s
Aktivisté zaútočili na policii. Spolu s dlažebními kostkami a dělobuchy házeli na policisty i zápalné lahví, které se po dopadu na zem vznítily. Ilustrační foto: Ende Gelände

Několik stovek policistů včera vstoupilo do západoněmecké osady Lützerath, kterou obsadili klimatičtí aktivisté na protest proti jejímu chystanému zboření kvůli rozšíření uhelného dolu. Situace na místě byla zpočátku napjatá, demonstranti házeli po policistech kamení a dělobuchy, během dopoledne se ale uklidnila. Policie začala osadu vyklízet.

Vláda spolkového kancléře Olafa Scholze násilnosti odsoudila. Policejní zásah v Lützerathu by podle úřadů mohl trvat i několik týdnů.

Vyklízení Lützerathu začalo,“ informovala policie v Cáchách, která má operaci na starosti. Policejní mluvčí Andreas Müller, který je v Lützerathu, prohlásil, že policie postupuje podle zákona a že bude jednat důsledně. Technici mezitím začali kolem osady a přilehlého dolu budovat ochranný plot.

Policisté včera ráno překročili barikády a obklíčili domy, ve kterých se aktivisté opevnili. Krátce poté několik desítek policistů vpadlo do jednoho ze statků. Na zasahující jednotky ihned poté demonstranti zaútočili. Spolu s dlažebními kostkami a dělobuchy házeli aktivisté na policisty i několik zápalných lahví, které se po dopadu na zem vznítily. Na místě byly odpáleny také dýmovnice.

Okamžitě zanechte vrhání Molotovových koktejlů. Chovejte se pokojně a nenásilně“ vyzvala policie demonstranty poté, co aktivisté hodili několik zápalných lahví.

Německá policie vnikla do osady, která je obsazena aktivisty

Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit na tiskové konferenci novinářům řekl, že vláda násilnosti odsuzuje. „Nemáme pro to žádné pochopení,“ řekl. Proti násilí se mezitím vyslovila řada osobností, mimo jiné cášský biskup Helmut Dieser apeloval na demonstranty a policii, aby se útoků vyvarovali.

V okolí domů začaly zasahující jednotky odstraňovat přístřešky a barikády, které aktivisté postavili. Na místě je i policejní bagr. Policisté také opakovaně vyzývají demonstranty, aby osadu opustili, neboť vstup do ní je nelegální. „Lidé v uzavřené oblasti mají možnost odejít bez dalších policejních opatření,“ uvedla policie. Těm, kteří neuposlechnou, hrozí trestním stíháním. Sdružení Lützerath lebt (Lützerath žije) ale uvedlo, že aktivisté jsou rozhodnuti zůstat. Demonstranti se také na poslední chvíli neúspěšně snažili u soudu policejnímu zásahu předejít.

Zatím není jasné, jak dlouho bude vyklízení Lützerathu trvat. Policie uvedla, že celý zásah včetně vyklizení a následné ostrahy by mohl trvat i týdny. V Lützerathu jsou stovky demonstrantů, aktivisté jsou v domech, ve sklepeních, na ulicích, na střechách a také na stromech. Zásah navíc komplikuje to, že demonstranti s sebou mají i malé děti.

V Lützerathu jsou malé děti. Vzhledem k velkému nebezpečí v zóně zásahu vyzývá policie zákonné zástupce dětí, aby s nimi okamžitě odešli,“ uvedla policie v Cáchách. Doplnila, že tato výzva se vztahuje na všechny děti a mladistvé.

Řada zemí jde do jádra, Rakousko je proti

V sobotu je v okolí Lützerathu připravovaná demonstrace, které se podle informací agentury DPA zúčastní i švédská aktivistka Greta Thunbergová. Ta osadu navštívila již v roce 2021. Mezitím přes 200 osobností a odborníků hlásících se k hnutí Vědci pro budoucnost podepsalo otevřený dopis s výzvou, aby úřady vyklízení obce zastavily.

Osadu Lützerath tvoří několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo zhruba 80 lidí. Počet obyvatel poté rychle klesal a v roce 2021 zde byli podle virtuálního muzea města Erkelenz, pod které osada spadá, hlášeni již jen tři lidé.

To, že Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku bude muset ustoupit uhelnému dolu Garzweiler, je dlouhodobě známo. S přesídlováním obyvatel se začalo již před více než 15 lety. Osud osady byl definitivně zpečetěn loni v říjnu, kdy se spolková vláda, vláda Severního Porýní-Vestfálska a energetická společnost RWE dohodly na prodloužení chodu uhelných elektráren výměnou za urychlení odklonu od uhlí.

Německo kvůli snížení spotřeby plynu spustilo uhelné elektrárny, které dosud drželo v rezervě. Habeck takový postup označil za nezbytný, zdůraznil ale, že Berlín nadále počítá se svými klimatickými cíli. Prohlásil také, že Německo po roce 2024 musí výrazně urychlit odchod od uhlí. K Lützerathu Habeck řekl, že uhlí pod obcí je potřeba vytěžit. Dodal také, že likvidace dalších obcí se už neplánuje.