Německá uhelná daň je zřejmě nelegální

Ilustrační foto: Imagio.cz
Plánované zdanění německých elektráren podle právních rozborů porušuje evropské právo. Pokuty za nadměrné emise oxidu uhličitého, které by spolková vláda ráda zavedla pro elektrárny starší 20 let, mohou také odporovat německé ústavě. Napsal deník E15.
„Pokuty pro hnědouhelné elektrárny nejsou jen ohrožením pracovních míst, ale jsou také právně neudržitelné,“uvedl poslanec za vládní CDU/CSU Thomas Bareiss. Snaha Německa přibrzdit výrobu v hnědouhelných elektrárnách dostala po výpadech energetických koncernů a odborářů facku také od právníků.
„Plánovaný odvod pro uhelné elektrárny je neefektivní, zvyšuje náklady a nevytváří pobídky k investicím,“ upozornila minulý týden Karen Pittelová z mnichovského ekonomického institutu Ifo. Dodala, že daň nepřiměje energetické společnosti k odstavení elektráren a zvýšené náklady ve výrobě se promítnou v koncových cenách elektřiny.
Německé hnědouhelné šachy se přímo týkají i investic českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. Mezi ohrožené zdroje se řadí mimo jiné elektrárny Buschhaus a Schkoppau, které úplně, respektive zčásti EPH vlastní. „Je předčasné odhadovat vliv neschválených změn na hospodaření našich elektráren,“ řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj.
Proti chystané dani nedávno demonstrovaly v Berlíně tisíce horníků. Většina z nich přišla z hnědouhelných revírů v Porýní, Lužici a středním Německu.
Související články