Německá výroba elektřiny z uhlí výrazně vzrostla

Od ledna do konce června pocházela necelá třetina (31,4 %) elektřiny vyrobené a dodané do sítě v Německu z uhelných elektráren. Foto: wikipedia.org

Výroba elektřiny z uhlí se v Německu v první polovině roku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku výrazně zvýšila. Jak ve středu oznámil statistický úřad ve Wiesbadenu, od ledna do konce června pocházela necelá třetina (31,4 %) elektřiny vyrobené a dodané do sítě v Německu z uhelných elektráren.

To znamená zvýšení o 17,2 % oproti předchozímu roku, kdy podíl uhlí činil 27 %. Celkově více než polovina (51,5 %) elektřiny byla stále vyráběna z konvenčních zdrojů, včetně zemního plynu a jaderné energie. Tento podíl však klesl; v první polovině roku 2021 činil ještě 56,2 %. Snižuje se totiž podíl zemního plynu a jádra. Oproti tomu podíl obnovitelných zdrojů výrazně vzrostl ze 43,8 % ve stejném období loňského roku na 48,5 %. Díky mnoha hodinám slunečního svitu se jako zdroj energie rozšířila zejména fotovoltaika, napsal server msn.com.

Analytici: Německá opatření vyvolávají iluzi

Na pozadí války na Ukrajině výrazně klesá význam zemního plynu pro výrobu elektřiny. V první polovině roku se využití tohoto zdroje energie snížilo o 17,9 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a dosáhlo pouze 11,7 % podílu na elektřině dodané do sítě. Vezmeme-li v úvahu pouze druhé čtvrtletí, je protichůdný vývoj uhlí a zemního plynu ještě zřetelnější.

Pokud jde o zemní plyn, Německo je stále velmi závislé na dodávkách z Ruska. Vzhledem k ruské válce proti Ukrajině, která trvá od konce února, však země usiluje o rychlejší osamostatnění. Využívání jaderné energie nadále klesá – naposledy na pouhých 6,0 % po 12,4 % v první polovině loňského roku. Podle statistiků je důvodem výrazného poklesu odstavení tří ze šesti jaderných elektráren, které byly na konci loňského roku ještě v provozu, v rámci postupného ukončování výroby jaderné energie.