Německé firmy se přou o uhelné odškodnění

Odškodnění velkých energetických firem za odklon od těžby a spalování uhlí v elektrárnách narazilo v Německu na odpor menších společností. Především lokální poskytovatelé elektřiny požadují od Evropské komise, aby zastavila německé platby pro hnědouhelné společnosti.

Menší firmy se obávají, že velcí hráči – především RWE – budou oproti menší konkurenci neoprávněně zvýhodněni a posílí svou pozici na trhu s energiemi. Kromě RWE se připomíná i společnost LEAG, jež patří do impéria EPH Daniela Křetínského a PPF Investments. RWE má získat 2,6 miliardy eur, LEAG má přislíbeno 1,75 miliardy, napsal Týdeník Hrot.

Čtěte také:
Křetínský reorganizuje svůj holding
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Německé ministerstvo hospodářství tvrdí, že finanční náhrady provozovatelům uhelných elektráren jsou právně přípustné a přiměřené. Mluvčí RWE kritiku „neoprávněného“ odškodnění jednoznačně odmítl. Suma ve výši 2,6 miliardy eur prý ani zdaleka nepokryje náklady na uzavření dolů i elektráren.

V případě, že Brusel nezastaví platby v rámci kontroly státní podpory, obrátí se menší firmy na soudy, uvedl ekonomický list Handelsblatt. Evropská komise už vyjádřila pochybnosti ohledně dohody s velkými těžaři uhlí a na začátku března zahájila hloubkovou kontrolu celého postupu.

Kontrola Komise má potvrdit správný postup ve „složitých věcech“ a Berlín bude na šetření konstruktivně spolupracovat, hájí se ministerstvo.