Doba čtení:1 m, 20 s
Německé energetické společnosti spalují více uhlí na elektřinu, aby pomohly vyhnout se možným nedostatkům plynu v průmyslu. Foto: wikipedia.org

Dovoz uhlí do Německa se loni zvýšil o osm procent na 44,4 milionu tun. Země ho potřebuje více poté, co Rusko po uvalení západních sankcí za jeho invazi na Ukrajinu přerušilo dodávky plynu do Evropy. Dovoz uhlí z Ruska do Německa klesl o 37 procent, uvedl Svaz dovozců uhlí (VDKi). Dodávky ruského uhlí do země se snížily, protože Evropská unie jeho dovoz po 11. srpnu zakázala.

VDKi uvedl, že Rusko dodalo do Německa v uplynulém kalendářním roce 13 milionů tun uhlí, i přes prudký pokles objemu ale zůstalo dodavatelem číslo jedna. Jeho podíl na uhlí dovezeném do Německa činil 29,3 procenta.

VDKi na výroční schůzi v lednu podle agentury Reuters uvedl, že jeho členové jsou odhodláni skoncovat se spoléháním se na Rusko. Úspěšně se jim daří otevírat alternativní kanály.

Scholz chce stavět až pět větrných turbín denně

Dodávky do Německa loni zvýšily Spojené státy. Jejich dovoz do země loni stoupl o 32 procent na 9,4 milionu tun. Za USA následovala v tomto pořadí Kolumbie, Austrálie a Jižní Afrika.

Německé energetické společnosti spalují více uhlí na elektřinu, aby pomohly vyhnout se možným nedostatkům plynu v průmyslu. Na uhlí jako na zálohu spoléhají navzdory jeho vysokým emisím uhlíku.

VDKi poznamenal, že do Německa proudí nějaké uhlí z Ruska i po 11. srpnu. Je to kvůli zásilkám v rámci EU, protože sousední země čerpají dříve uskladněné zásoby ruského uhlí, což pravidla embarga povolují.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa