Doba čtení:1 m, 33 s
Spolkový kancléř Olaf Scholz chce výrazně urychlit rozvoj větrné energetiky v Německu. Foto: wikipedia.org

Německá vláda chce urychlit rozšíření větrné energetiky. Podle kancléře Scholze má do roku 2030 na pevnině přibýt v průměru „čtyři až pět větrných turbín“ denně. Pokrok se sleduje každý měsíc.

Spolkový kancléř Olaf Scholz chce výrazně urychlit rozvoj větrné energetiky v Německu. „Rozšíření řešíme v obecném plánu: V současné době připravujeme plán, jaké nové elektrárny musí být postaveny do kdy, abychom mohli dosáhnout našich cílů pro rok 2030,“ řekl Scholz deníku Bild am Sonntag.

Zelení aktivisté se pustili do zelených politiků

Každý měsíc se pak bude se zeměmi diskutovat o tom, jak daleko v této oblasti pokročily. Co se nestihne včas, musí se dohnat. Do roku 2030 to bude v průměru čtyři až pět větrných turbín denně na pevnině.“ Podle údajů z odvětví je v Německu v současné době více než 28 000 větrných turbín na pevnině s celkovou kapacitou přibližně 58 gigawattů.

Potřebujeme větší dynamiku inovací a modernizace našeho průmyslu, abychom v roce 2045 mohli být klimaticky neutrální,“ vysvětlil Scholz. Cílem je dosáhnout výrazného pokroku v rozšíření větrné a solární energie, „abychom se stali méně závislými na dovozu fosilního plynu, uhlí nebo ropy“.

Německá vláda dál vnucuje energetické bludy

Cílem německé vlády je dosáhnout do roku 2030 instalovaného výkonu 115 gigawattů. Větrná energie na pevnině hraje při přechodu na novou energetiku klíčovou roli. V loňském roce se výkon větrných turbín na pevnině zvýšil jen mírně. Podle údajů z odvětví vzrostla o 4,3 procenta. Proto bylo postaveno 551 nových turbín o výkonu 2403 megawattů.

Zákon o větrné energii na pevnině stanoví cíle pro rozšíření. Do konce roku 2032 musí federální státy vymezit dvě procenta své půdy pro větrnou energii. Podle Spolkového ministerstva hospodářství je to zatím 0,8 procenta.