Doba čtení:3 m, 28 s
Ministerstvo hospodářství a klimatu, které vede ministr Robert Habeck (Zelení) se podílelo na zpracování zelených návrhů, jak z bryndy. Bohužel povedou ke zdražení, nikoli k řešení. Foto: wikipedia.org

Vláda spolkové republiky přes aktuální zkušenosti ignoruje upozornění energetiků. Šíři ničím nepodložený optimismus, spoléhá na to, co nebude a slibuje další zdražování elektřiny. Celé Evropě.

V případě Německa se již nedá mluvit o ničem jiném, než o zelené posedlosti. Protože co jiného to je, když celá vláda nadále dělá vše pro co nejčasnější „uhlíkovou neutralitu“ Německa, i když veškerá fakta dokazují, že jde o nesmysl a zvolená cesta k jeho dosažení je nefunkční? A ještě navíc to samé chce za každou cenu vnutit i ostatním státům v EU.

Zcela aktuální příklad této posedlosti se ukrývá v dokumentech, o kterých informoval Euractiv.fr (zde). Nejen že podle nich Němci chtějí zůstat u orientace na kompletně plyn. Ale navíc ještě budou chtít státům sebrat možnost chránit si svou energetiku a dodávky elektřiny v případě problémů. Důvody jsou, jak je u Němců už tradicí, zcela sobecké. „Otevření hranic umožňuje nákladově efektivní vyrovnávání výkyvů ve výrobě a spotřebě prostřednictvím přeshraničního obchodu a výměny elektřiny,“ uvádí zpráva, na kterou se francouzský Euractiv odkazuje.

Japonsko nabouralo německé tabu

To je samozřejmě pravda. Současně tak ale německá vláda jinými slovy přiznává, že hranice otevřené pro elektřinu bude potřebovat především sama. Pro import. Vždy, když občasné obnovitelné zdroje (OZE) nebudou stíhat pokrýt odběr ani po zapojení všech plynových elektráren. Jejich instalovaný výkon se má přitom podle dokumentu do roku 2031 téměř zdvojnásobit. Jenže ani to nemusí v zimě stačit na pokrytí výpadku OZE. Protože jejich výpadek může být až stoprocentní.

Německo tak evidentně neuvažuje o importu elektřiny v intencích dosavadních zvyklostí, mezi které samozřejmě patří i výpomoc s vyrovnáním výkyvů. Do budoucna však půjde o možnost pokrýt dovozem až nějakých 50 procent spotřeby. Protože to je zhruba to, co může německé bezuhlíkové říši chybět, když OZE nedodají nic a plynové elektrárny pojedou na plný výkon. Co udělá požadavek na odběr takového množství elektřiny v okolních státech, tím se Němci zabývat nebudou…Neměli by si ke svému klimatickému Stalingradu tentokrát dojít sami, bez asistence dalších národů, které by se k němu před 81 lety samy také nevydaly, stejně jako nyní?

Celá německá sázka na jištění se masivním dovozem nesplňuje základní podmínku. Především kvůli německému a bruselskému nesmyslnému tlaku na stále rychlejší likvidaci spolehlivých uhelných zdrojů, útoky vůči jádru a prohlašování plynu za pouze dočasný zdroj, nebude po roce 2040 odkud dovážet. S výjimkou Francie. Pokud tedy odolá německému protijadernému tlaku. Ani ta však nebude schopná pokrýt tak velké výpadky v dodávkách.

Studie: Na Green Deal není dostatek surovin

Zřejmě proto „němečtí experti zahájili práci v rámci platformy Návrh klimaticky neutrálního energetického systému. Zejména by měli zajistit, aby poskytovatelé skladování elektřiny byli dostatečně odměňováni, aby kompenzovali občasnou povahu obnovitelných energií,“ jak píše Euractiv. Jenže to je zatím pouze hudba – čert ví jak – vzdálené budoucnosti. Bateriová úložiště jsou obrovsky náročná na financování a baterie samotné se neobejdou bez vzácných kovů, jejichž distribuci a namnoze i ložiska ovládá Čína. Proto sami Němci přestali o bateriových úložištích mluvit a jejich současná vláda se zaklíná ukládáním zelené elektřiny do výroby zeleného vodíku. Přitom výroba jedné kilowatthodiny ve vodíku vyžaduje tři kilowatthodiny elektřiny…

Z těchto důvodů je v dokumentech formulace „Zejména by měli zajistit, aby poskytovatelé skladování elektřiny byli dostatečně odměňováni“. V podstatě to znamená příslib, že i když je to ekonomický a technologický nesmysl, který při současných technologiích nedokáže být efektivní zálohou OZE v celostátním měřítku, provozovatelé se nemusí bát o svůj zisk. Otázkou pouze je, o kolik tyto horentní investice zvýší ceny elektřiny a jakým způsobem se to udělá.

V každém případě, je Scholzova vláda pevně rozhodnuta svůj zelený pořádek nastolit v celé EU. Jasně to vyplývá z vládních dokumentů. „Německá vláda bude i nadále hrát aktivní roli v úpravách designu evropského trhu s elektřinou oznámených Evropskou komisí,“ uvádí se tam. Zvláštní pozornost bude také věnována „zajištění toho, aby evropská pravidla připravila cestu pro klimaticky neutrální elektrický systém“. Čili k tomu, k čemu se bez jaderné energie nedokážeme v kontinentálním měřítku ani přiblížit.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa