Doba čtení:2 m, 3 s
Pokud někdo používá násilí k prosazení svých cílů, odpovídá definici teroristy. Foto: Facebook Ende Gelände

V Německu vypukla zvláštní „zelená občanská válka“. Klimatičtí aktivisté protestující proti zbourání obce Lützerath a rozšíření uhelného dolu se kromě policistů pustili také do německé Strany Zelených. A to nejen verbálně.

V okolí obce Lützerath létaly na policisty Molotovovy koktejly, zraněno bylo na sedm desítek policistů. Nenávisti aktivistů ale neutekla ani německá Strana Zelených. V Düsseldorfu aktivisté koncem minulého týdne obsadili sídlo Zelených pro spolkový stát Severní Porýní-Vestfálsko. To samé potkalo volební kancelář bývalého spolupředsedy strany a dnes ministra pro hospodářství a klima Roberta Habecka v severoněmeckém Flensburgu. V Lipsku a Cáchách aktivisté vytloukli okna kanceláří strany Zelených.

„V konfliktu mezi fosilním ziskem a občanskou společností, vědou a životem se dali na stranu profitu, nevím, jestli si vedení strany Zelených uvědomuje, co způsobilo,“ prohlásila ekologická aktivistka Luisa Neubauerová, která zelené ministry viní z přílišných kompromisů.

Německá policie zadržela Gretu Thunbergovou

Byli to totiž právě ministři za Zelené v celostátní a regionální vládě v Severním Porýní – Vestfálsku, kteří souhlasili s likvidací obce. Ministr Habeck dal znovu povolení ke spuštění několika uhelných elektráren, které už byly odstaveny.

Aktivisté odmítají uznat realitu

Proč to němečtí zelení dělají, je jasné. Mají vládní zodpovědnost a nemůžou dopustit, že v zemi zkolabuje přenosová soustava, nebude dostatek elektřiny a dojde k blackoutům. Taková situace by přinesla katastrofu. Stála by lidské životy, vyvolala chaos, násilnosti, v neposlední řadě by znamenala mimořádně negativní zásah do ekonomiky.

Jak přemýšlí klimatická aktivistka?

Jenže nic z toho nechtějí aktivisté poslouchat, natož uznat. Mají pouze svou pravdu. Zelení politici si ale za své problémy můžou pouze a jen sami. Dokud se totiž teprve drali k moci, chovali se úplně stejně. Mají významný podíl na tom, že se Německo rozhodlo uzavřít jaderné elektrárny. Důležitou roli hráli samozřejmě v celkovém tlaku, který vedl ke spuštění transformace německé energetiky, kterou známe pod názvem Energiewende. Ta stála spoustu peněz, přivedla Německo k závislosti na ruském plynu a dříve fungující energetiku na pokraj kolapsu. V neposlední řadě navíc nezajistila zásadní snížení emisí. Zelení tak platí za své chyby a dostávají ochutnat pořádné dávky vlastní medicíny.

Uvidíme, jak se zachovají. Vzhledem k tomu, k jakým metodám se aktivisté uchylují, by ale neměli rozhodně ustoupit. Pokud totiž někdo používá násilí k prosazení svých cílů, odpovídá definici teroristy. A s teroristy se nevyjednává.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa