Německo nesplní plán na snížení emisí

Angela Merkelová se nejspíš stane znovu německou kancléřkou. Foto: wikipedia.org

Německé strany CDU-CSU bývalé kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie SPD Martina Schulze se při rozhovorech o podobě nové vlády shodly, že plán snížení emisí CO2 o 40 % do roku 2020 oproti úrovni z roku 1990 je neuskutečnitelný.

Němečtí Zelení, kteří se po listopadovém krachu koaličních jednání s CDU-CSU a liberály ze strany FDP již na tvorbě nové vlády nepodílejí, označili posouvání plnění ekologického cíle za nezodpovědné a staronová velká koalice podle nich „obětuje“ ochranu klimatu, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Blíží se doba čistého uhlí?
Nové emisní limity vyjdou na miliardy

Dlouhodobý cíl Spolkové republiky, omezit emise CO2 o 55 % do roku 2030 (oproti stavu z roku 1990) zůstává nezměněný. Podle zprávy enviromentálního think-tanku Agora Energiewende ze září minulého roku, snížilo Německo emise oxidu uhličitého do roku 2016 o 28 %, oproti situaci z roku 1990.

Navzdory rychle se rozvíjejícímu sektoru obnovitelných zdrojů energie Německo stále vyrábí téměř 40 procent elektřiny z uhlí. Snaha o rychlé snížení emisí se tak zatím projevila především v cenách elektřiny, které v Německu vyletěly v posledních letech raketově vzhůru. Němci dnes mají po Dánech nejdražší elektřinu v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje