Doba čtení:53 s
Provozovatelé elektráren na hnědé uhlí obdrží dle dohody celkem 4,35 miliardy eur (114 miliard korun). Foto. pixabay.com

Německá vláda schválila dohodu, která má odškodnit výrobce elektřiny z hnědého uhlí za zrychlené ukončení provozu jejich elektráren. Podle dohody, která je součástí plánu Německa na úplný odchod od uhlí nejpozději do roku 2038, obdrží provozovatelé elektráren na hnědé uhlí celkem 4,35 miliardy eur (114 miliard korun).

Pokud provozovatelé dohodu podepíšou, vzdají se práva na případné budoucí žaloby, uvedla agentura Reuters. Dohoda se týká i podniku českého miliardáře Daniela Křetínského.

Čtěte také:
Němci demonstrují za jadernou energii
Češi žádají energetickou soběstačnost

Zdaleka největšími provozovateli elektráren a dolů na hnědé uhlí v Německu jsou německá energetická společnost RWE a firma Leag. Tu vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského a skupina PPF Investments.

Vláda a provozovatelé hodlají dohodu podepsat v brzké době,“ uvedla společnost RWE. Evropská komise (EK) ale minulý měsíc upozornila, že pravděpodobně zahájí oficiální vyšetřování dohody kvůli jejím možným dopadům na hospodářskou soutěž.