Doba čtení:1 m, 10 s
V případě blackoutu by během 3 dnů nastala katastrofa. Zhroutilo by se například zásobování pitnou vodou. Ilustrační foto: pixabay.com

Německo stálo podle týdeníku Focus od začátku letošního roku dvakrát na pokraji blackoutu. Celkově se narušení evropské energetické sítě zvýšilo desetkrát a svůj podíl na tom má i samotné Německo. A to vzhledem k odstavování klasických elektráren, tedy uhelných, jaderných či plynových.

Poprvé se tak stalo 8. ledna, kdy neměla střední a západní Evropa dostatek elektrické energie a zachránit ji měly dodávky z Balkánu.  Jenže ty selhaly v důsledku poruch, například elektrárny v Rumunsku. Hrozbu odvrátilo okamžité zapojení záložních zdrojů ve státech střední Evropy. Začátkem léta navíc nastal další výpadek, napsal server Novinky.cz.

Čtěte také:
Experti: Elektřina bude dál výrazně zdražovat
Němci směřují k energetické závislosti

Riziko blackoutů je tak mnohem vyšší, varuje Spolkový úřad pro civilní ochranu. Také škody by byly dramatičtější a vyšší než například u pandemie koronaviru či bleskových záplav, které postihly západní Německo v polovině léta.

Pokud by na několik dní selhala dodávka elektřiny v několika zemích, nastala by katastrofa. „Zhroutilo by se například zásobování pitnou vodou a problematická by byla i dodávka nafty pro nouzové generátory energie,“ uvedl Wolfram Geier, prezident Spolkového úřadu pro civilní ochranu. „Během tří dnů by nastaly katastrofické podmínky pro život,“ dodal.

Otázka dodávek elektrické energie je momentálně klíčovým problémem vyjednávání o nové německé vládě.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa